Väntetiden för bygglov har förkortats i Åbo
I slutet av mars var väntetiden för bygglov i genomsnitt 73 dagar i Åbo.
Målsättningen är att bygglov i slutet av året ska godkännas på 60 dagar. Tiderna räknas som ett medeltal över 12 månader.
Yle Åboland har i flera repriser rapporterat om långa väntetider inom bygglovsenheten som drabbar både enskilda invånare och stora byggföretag.
Staden har lagt in mer resurser för att förbättra kundupplevelsen och förkorta väntetiderna.
Byggnads- och tillståndsnämnden diskuterar väntetiderna på sitt möte 27.4.2023.
Åboland
Dataintrång i hemvården och på serviceboenden – flera tusen personuppgifter kan vara läckta
Företaget Westlog som transporterar inkontinensprodukter har utsatts för dataintråg. Det innebär bland annat att personuppgifter kan ha läckts.
Westlog ansvarar för transporten av inkontinensprodukter i Västra Finlands samarbetsområde, dvs. välfärdsområdena i Egentliga Finland, Satakunta och Österbotten. Bland kunderna finns serviceboenden och hemvård samt privatpersoner.
Kunders namn, kontaktuppgifter och personbeteckningar kan ha röjts i och med dataintrånget. Flera tusen kunder berörs av dataintrånget.
Gärningsmännen har dock inte lyckats ta sig in i välfärdsområdenas klient- och patientdatasystem, utan det gäller specifikt transportbolagets system.
En brottsanmälan har lämnats in och också en anmälan till dataombudsmannen.
Drömstarten för fotbollsdamerna – krossade slarvigt Slovakien i Nations League-premiären: ”Inte ens det bästa vi kan”
Vann med klara siffror i Åbo.
Rävsundsbrons nya begränsningar får ris och ros av åkerierna: ”Jag är skeptisk till hur det ska fungera vintertid med tunga ekipage”
Tung trafik blir enkelriktad över Rävsundsbron i december.
Rävsundsbron blir enkelriktad för tung trafik: ”Brons skick har försämrats i snabbare takt än beräknat”
Svårt att övervaka trafiken på bron.
Musiktestets skapare Dan Eskil Jansson går i pension: ”Jag tänkte att testet blir en liten rolig grej för en handfull musiknördar”
Musiktestet fortsätter med nya krafter.
Splittrade känslor i Pargas över att stadsdirektören avgår: ”Jag vet att där har varit någonting, men att det var så här allvarligt visste jag inte”
Yle Åboland frågade Pargasborna hur de reagerar på att stadsdirektören väljer att avgå.