Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Tungt avbräck för FC Honka – mittfältarens säsong över

Fotbollsligalaget FC Honka tvingas klara sig utan mittfältskuggen Jerry Voutilainen på grund av en benskada han ådrog sig under ligamatchen mot Haka. Rehabiliteringen förväntas vara uppemot sex månader lång. Detta meddelar klubben på sin hemsida.

28-årige Voutilainen har spelat i Honka sedan år 2020 och var en av huvudgestalterna bakom lagets tredje placering i ligan i fjol.

Honka har inlett säsongen med en seger, två oavgjorda och en förlust.

Sport

Anna Westerlund

Westerlund är damfotbollens nya pärla, också tidigare landslagskollegan Julin belönades på bollförbundets gala

Anna Westerlund fick ett nytt hedersomnämnande av bollförbundet då hon utsågs till pärla (Helmi). Bland de prisbelönta på galan fanns också landslagens nuvarande fixstjärnor Lukas Hradecky och Natalia Kuikka..

GrIFK och Dicken inledde baltiska ligan med varsin seger

De finländska mästarna Grankulla IFK vann över lettiska med 41–25 (17–10) då damernas baltiska liga inleddes i Tallinn. Helsingforslaget Dicken vann däremot över litauiska Zalgiris med 31–28 (16–11) i en mer jämn match.

Båda finländska lagen kommer att spela varsin match även på lördag och söndag.

Mestisklubbarna vill ha omedelbar seriereform

Mestisklubbarna kräver snabba reformer och brett samarbete om det framtida seriesystemet i herrishockey.

Klubbarna uttrycker en oro om den inhemska ishockeyns framtid, berättar STT.

– I nuläget mår grenen inte bra och ligalagens intressen har gått om spelarnas, anhängarnas och alla övriga klubbars välmående. Situationen är ohållbar och kräver omedelbara åtgärder, skriver man.

Framtida seriesystem har debatterats flitigt i sedan ligan i oktober beslöt om att återinföra kval med mestislagen. Kvalet slopades år 2000 och återinfördes senare för åren 2009–2013.

Bland annat höga pris på kommande ligalicenser har senare gjort att beslutet väckt kritik och misstankar om eventuella lagbrott.

Mestisklubbarna förutsätter nu att förnyandet sker i samarbete mellan ligan, ishockeyförbundet, Mestisklubbarna och spelarföreningen.

– Parterna bör tillsammans försäkra att konkurrenslagen följs samt att övriga oklarheter i kontraktet mellan ligan och förbundet utreds, inklusive de ekonomiska frågorna.

Granlund klar för FC Inter, Kanté går från EIF till Ilves

Albin Granlund byter klubb i fotbollsligan för herrar. Åboklubben FC Inter berättar på sin webbplats att backen Granlund flyttar från IFK Mariehamn med ett kontrakt på ett år.

Under de senaste en och en halv säsongerna har han spelat för IFK Mariehamn. 34-åriga Granlund har gjort 21 matcher för Finlands landslag.

Nykomlingen Ekenäs IF tappar däremot Abdoulaye Kanté till Tammerforsklubben Ilves.

Kanté stod för nio mål och fyra målgivande passningar för EIF under säsongen som resulterade i avancemang till ligan.

Ilves berättar på sin webbplats att kontraktet med den 23-åriga mittfältaren är för två säsonger framöver.

Kanté har både franskt och maliskt medborgarskap.