Hoppa till huvudinnehåll

Sport

HIFK vann första bronsmatchen efter vass avslutning

Det är fördel Helsingfors IFK i kampen om bronset i damernas FM-serie i handboll. HIFK vann den första bronsmatchen med 26–19 på bortaplan mot SIF.

SIF ledde med en boll i paus och matchen var jämn i 40 minuter men sedan avgjorde HIFK. Laget gjorde elva mål under matchens sista 20 minuter medan SIF bara mäktade med två fullträffar.

Den andra bronsmatchen spelas i Helsingfors på måndag och det sammanlagda resultatet avgör.

Resultat:

SIF–HIFK 19–26 (13–12)

Sport

Aftonbladet: Ryska skidåkare avstängda från världscupen även nästa säsong

Internationella skidförbundet, FIS, beslutade på fredagen att inga ryska eller belarusiska skidåkare kommer att få tävla i världscuptävlingarna i längdskidor under den kommande säsongen, rapporterar Aftonbladet.

FIS sköt upp ett beslut i frågan i våras men fattade det nu under sitt höstmöte.

– Det känns bra ur ett svenskt och nordiskt perspektiv att FIS inte kommer att ändra sitt beslut gällande Ryssland, säger Lars Öberg, säger Lars Öberg, längdchef på Svenska skidförbundet.

Världscupen i längdskidåkning inleds i Ruka den sista helgen i november, och Yle kommer att sända tävlingarna.

Historiskt bra start för Europa i Ryder Cup

Ryder Cup är en lagtävling där golfherrar från USA och Europa ställs mot varandra, och Europa har fått en bättre start än någonsin tidigare.

Efter de fyra första matcherna skrapade Europa ihop en ledning på 4–0. Det är den bästa starten Europa någonsin haft i Ryder Cup-sammanhang.

Under fredagen spelades totalt åtta matcher, och efter dagen har Europa en ledning på 6,5 poäng mot USA:s 1,5.

Ryder Cup fortsätter under lördagen och avslutas på söndag.

TPS-spelare firar.

TPS fortsätter att vinna i ishockeyligan – Sport vände underläge mot Pelicans

Sex matcher i ishockeyligan spelades under fredagen.

Ryska idrottare får delta i Paralympics i Paris

I nästa års Paralympics i Paris kommer ryska idrottare att få tävla.

Medlemmarna i Internationella paralympiska kommittén röstade emot ett fullständigt förbud mot Ryssland på fredagen.

Rösterna föll 74-65 vid kongressen i Bahrain, medan 13 delegater avstod från att rösta.

Det är ännu inte avgjort om idrottarna kommer att behöva tävla under en neutral flagg eller om de kommer att få tävla under den ryska flaggan.

Paralympics avgörs mellan den 28 augusti och 8 september nästa år.