Polisen har gripit mannen som misstänks för mordförsök i Grankulla
Polisen i Västra Nyland meddelar att de har gripit mannen som misstänks ligga bakom det misstänkta mordförsöket i Grankulla den 21 april.
Han greps natten mellan fredagen och lördagen.
Polisen bad tidigare allmänheten om tips gällande mannens rörelser och tackar nu för hjälpen. Det nästa steget i utredningen är att förhöra den misstänkta mannen.
Relaterat
Åklagaren yrkar på sex års fängelsestraff för 19-åringen som knivhögg man i Grankulla
Knivhögg offret under samlag.
Man misstänkt för mordförsök på polis i Vasa häktad
Exakt vad som hände avslöjar polisen inte.
Åklagaren: Motivet till Ulrikasborgsmordet var svartsjuka – slog hustrun i huvudet med ljusstake
Köpte på förhand material för att hemlighålla mordet.
Polisen utreder knivdåd i centrala Åbo
Polisen i sydvästra Finland utreder en knivhuggning som ägde rum i centrala Åbo på torsdagskvällen. Den misstänkte, som ursprungligen flydde brottsplatsen, har hittats och gripits.
Polisen fick larm om knivhuggningen kring klockan åtta på kvällen på torsdagen. Larmet kom från en person som fått informationen från ett ögonvittne.
Det här skedde på en allmän plats i östra centrum.
Enligt de uppgifter som polisen fått och den förundersökning som inletts har det blivit klart att offret och den misstänkte gärningsmannen kände varandra sedan tidigare.
Brottsrubriceringen för dådet är mordförsök.
Två minderåriga begärs häktade för mordförsök i Vanda – misstänks ha knivhuggit 14-åring
Två minderåriga pojkar begärs på onsdagen häktade misstänkta för mordförsök i Vanda.
Till en början grep polisen tre personer misstänkta för att ha knivhuggit en 14-åring i Lövkulla. Knivhuggningen skedde i lördags.
Misstankarna mot den tredje personen har nu avskrivits av polisen.
Däremot begärs de två andra, två pojkar mellan 15 och 17 år, häktade. Östra Nylands tingsrätt behandlar häktningen på onsdagseftermiddagen.
– Två personer misstänks för mordförsök eftersom knivhuggningen misstänks ha varit planerad, säger kriminalkommissarie Lauri Rantalainen till Yle.
Knivhuggning i Vanda – både offret och de misstänkta är minderåriga
Under lördagen (7.10) knivhöggs en 14-årig pojke svårt i Lövkulla i Vanda. På plats fanns flera vittnen.
Polisen fick larm om händelsen vid 17-tiden. Kvar på brottsplatsen fanns offret som fick akutvård och sedan fördes till sjukhus.
Det är oklart exakt hur många personer som utförde knivhuggningen. Tack vare vittnesuppgifter greps tre personer samma dag. Två av dem är under 18 år gamla, en är yngre än 15 år. De misstänks för mordförsök.
Enligt polisen har det misstänkta brottet inget att göra med skola eller skolverksamhet.
Rubriken och texten uppdaterades den 10.10 klockan 8.18 då polisen inte informerat om var dådet ägde rum. Tidigare stod det att dådet skedde på en daghemsgård.