Värmecentral brann på gård i Nousis – cirka 50 djur räddades ur ladugård
En värmecentral totalförstördes i en brand på en mjölkgård i Nousis norr om Åbo på fredagsmorgonen. Branden hann sprida sig till en intilliggande ladugård.
Det fanns ungefär 50 kor och kalvar i ladugården och de räddades ur byggnaden.
Gårdens ägare fick lindriga skador, då personen försökte släcka branden.
Flera enheter från räddningsverket tillkallades på plats och eftersläckningsarbetet fortsätter under förmiddagen.
Åboland
Fallet Pohjola-Norden går till åtalsprövning – Michael Oksanen misstänks för grov förskingring
Kommer åtalas också för en rad andra brott.
Bayer investerar stort i Åbo – öppnar ny fabrik som tillverkar hormonspiraler
Fabriken kostar 250 miljoner euro.
Pargas stadsdirektör Patrik Nygrén avgår
Förtroendekris har lett till hans avgång.
Cecilia Hindersson blir ny rektor för Arbis i Åbo
Cecilia Hindersson efterträder nuvarande rektorn Sixten Westerby, som går i pension. Hindersson jobbar just nu som rektor för det tvåspråkiga Skärgårdens Kombi i Pargas.
Åbobon Shahin Ahmad får nordiskt pris för sitt arbete med unga – alla unga är välkomna i organisationen HangFlow
Grundtanken är att ungdomarna får styra själva.
SIF öppnade säsongen med vinst över HIFK – GrIFK segrade i Åbo
Efter en jämn första period tog SIF greppet om matchen och ledde i halvlek med fyra mål. I andra halvlek höll gästerna tempot och ledde i sista tio minuterarna med åtta mål.
HIFK hittade en ny växel i slutminuterna, men kom inte närmare än fyra mål i från. Sjundeålaget tog hem poängen med siffrorna 31–35.
I Åbo var GrIFK bättre än ÅIFK med siffrorna 25-30.
– Första matchen är nu över och det finns en massa att förbättra. Speciellt att träffa rätt i de klara målchanserna, kommenterar GrIFK huvudtränaren Mikael Källman.
FM-ligan i handboll, herrar:
ÅIFK – GrIFK 25-30 (16-17)
HIFK – SIF 31-35 (12-16)
FM-ligan i handboll, damer
Dicken–SIF 34–23 (19–11)