Efter frågetecknen – Champions League-finalen spelas i Istanbul
Tidigare i veckan berättade det europeiska fotbollsförbundet Uefa att man övervägde att skjuta upp Champions League-finalen i Turkiet. Nu har man ändå slagit fast att matchen kommer att spelas som planerat.
Orsaken till osäkerheten kring matchen är det politiska läget som råder till följd av det stundande presidentvalet i landet.
Presidentvalet hålls den 14 maj och Champions League-finalen spelas den 10 juni. Finalplatserna står mellan Manchester City, Real Madrid, Inter från Milano och AC Milan.
Sport
Florida Panthers slog Dallas Stars då åtta finländare kämpade om poängen i självständighetsdagens NHL-drabbning
Aleksander Barkovs åttonde mål fär säsongen.
Aston Villa slog mästaren Manchester City – tar sig med i den helöppna kampen om mästerskapet i Premier League
Aston Villa tog en välförtjänt seger med 1–0 över regerande mästaren Manchester City i Premier League. Segern var speciell då Manchester City aldrig under tränaren Pep Guardiola blivit så utspelade som i den matchen. Aston Villa vann skottstatistiken med 22–2.
Leon Bailey gjorde matchens segermål i den 74:e spelminuten.
Aston Villa ligger trea i tabellen efter 15 spelomgångar med 32 poäng. Arsenal leder med 36 poäng. City som tog säsongens tredje förlust är redan sex poäng efter Arsenal på en fjärde plats.
Premier League, onsdag:
Brighton – Brentford 2–1
Fulham – Nottingham 5–0
Sheffield U – Liverpool 0–2
Crystal Palace – Bournemouth 0–2
Aston Villa – Man City 1–0
Lukko inledde vasst i första CHL-kvartsfinalen – gjorde fyra mål på 16 minuter
Champions Hockey League är framme vid kvartsfinalskedet, och i dag var det enda kvarvarande finländska laget Lukko i elden.
Och den första matchen mot Dynamo Pardubice gick helt i Lukkos regi. Raumolaget vann med 6–4 på bortaplan och har därmed ett bra utgångsläge inför returen på hemmais nästa vecka.
Lukko inledde riktigt vasst. Niclas Almari, Tuukka Tieksola, Kim Nieminen och Gabriel Fontaine såg till att laget ledde med 4–0 efter 16 minuter.
Dynamo Pardubice reducerade två gånger i slutet på första perioden, men det såg inte ut att vara någon fara på taket för Lukko. Laget gjorde 5–2 i andra perioden och 6–2 i sista.
På slutet släppte dock Lukko in Dynamo Pardubice i matchen igen och tjeckerna snyggade till siffrorna med två sena mål.
Fina finländska insatser i EM – Lahtinen imponerade i semifinalen, Hakkarainen satte nationsrekord och Teijonsalo finalklar då två konkurrenter diskades
Lahtinen är medaljkandidat i finalen på torsdag.
Adelina Engman lämnar Hammarby
Det blir ingen fortsättning i Hammarby för Adelina Engman. Hennes kontrakt går ut vid årsskiftet och det blir ingen förlängning skriver klubben på sin webbplats.
Engman vann både ligan och cupen med Hammarby den här säsongen. Men under hösten kunde hon inte spela på grund av skada.
– Det känns såklart tråkigt att behöva avsluta min tid i Bajen skadad men samtidigt är jag väldigt glad över att få avsluta med dubbla guld, säger Engman.
Under sina två säsonger i Hammarby spelade Engman 37 ligamatcher och gjorde ett mål.
Caroline Sjöblom lämnar USA för Sverige – får toppjobb på förbundet
Åländskan blir ny teknisk direktör på SvFF.