Klar seger för Ekenäs IF i damtrean i fotboll
Ekenäs IF vann över KJP från Kouvola med klara 4-0 (2-0) i damtrean i fotboll. Matchen spelades på Centrumplan i Ekenäs på torsdag kväll.
Sofie Lindgren och Iida Äijö gjorde två mål var.
Matchprotokollet finns på Bollförbundets webbplats.
Ekenäslaget har vunnit fyra av sina fem matcher och toppar serietabellen tillsammans med ToTe/Betoni från Helsingfors.
EIF möter Vichtislaget Nummelan Palloseura onsdagen den 31.5. Matchen spelas på Centrumplan i Ekenäs.
Relaterat
Glädjenyhet för fotbollsfans – Yle sänder inhemska ligamatcher under kommande år
Det blir nationell toppfotboll på Yles kanaler under kommande säsonger.
Nelonen Media och Yle har kommit överens om sändningsrättigheterna för utvalda matcher i fotbollsligan och nationella ligan. Matcherna kommer att sändas på Yles kanaler ända fram till år 2025.
Under säsongerna 2024 och 2025 sänder Yle 6–7 matcher från respektive liga.
– Vi är väldigt glada över att Yle möjliggör ett bredare utbud av inhemsk fotboll. Tack vare samarbetet kan vi föra seriens häftiga spelare närmare tittarna, säger Minna Kauppinen, nationella ligans utvecklingschef.
Jürgen Klopp kunde inte hålla sig trots tre poäng – utbrottet i direktsänd tv blev snackis: ”Ignorant”
Guardiola medger – Manchester City har problem.
Alla tiders hemmamatch med fem dagars förvarning? Här är bekymren inför Finlands potentiella miljonmatch på Olympiastadion
Kan stå inför potentiell stormatch på stadion.
William Wilkman årets unga idrottare i Ingå
Wilkman har haft fina internationella framgångar.
Aston Villa slog mästaren Manchester City – tar sig med i den helöppna kampen om mästerskapet i Premier League
Aston Villa tog en välförtjänt seger med 1–0 över regerande mästaren Manchester City i Premier League. Segern var speciell då Manchester City aldrig under tränaren Pep Guardiola blivit så utspelade som i den matchen. Aston Villa vann skottstatistiken med 22–2.
Leon Bailey gjorde matchens segermål i den 74:e spelminuten.
Aston Villa ligger trea i tabellen efter 15 spelomgångar med 32 poäng. Arsenal leder med 36 poäng. City som tog säsongens tredje förlust är redan sex poäng efter Arsenal på en fjärde plats.
Premier League, onsdag:
Brighton – Brentford 2–1
Fulham – Nottingham 5–0
Sheffield U – Liverpool 0–2
Crystal Palace – Bournemouth 0–2
Aston Villa – Man City 1–0
Adelina Engman lämnar Hammarby
Det blir ingen fortsättning i Hammarby för Adelina Engman. Hennes kontrakt går ut vid årsskiftet och det blir ingen förlängning skriver klubben på sin webbplats.
Engman vann både ligan och cupen med Hammarby den här säsongen. Men under hösten kunde hon inte spela på grund av skada.
– Det känns såklart tråkigt att behöva avsluta min tid i Bajen skadad men samtidigt är jag väldigt glad över att få avsluta med dubbla guld, säger Engman.
Under sina två säsonger i Hammarby spelade Engman 37 ligamatcher och gjorde ett mål.