Skrällförlust för Slovakien – kvartsfinalplatsen är inte nödvändigtvis hotad
Ishockey-VM:s kvällsmatch Kazakstan–Slovakien bjöd på en skräll.
Kazakstan vände i den andra perioden ett 0–1-underläge till en 3–1-ledning och vann till sist med 4–3 efter straffar.
Den slovakiska poängen kan ändå visa sig bli livsviktig. I nuläget pekar det mesta på att Lettland och Slovakien gör upp om den sista kvartsfinalplatsen.
Gruppvärden Lettland har 8 poäng och ska ännu spela mot Kazakstan och Schweiz. Slovakiens saldo är 5 poäng med matcher mot Slovenien och Norge kvar.
Om lagen landar på samma poäng är det fördel Slovakien som tidigare besegrade Lettland med 2–1.
I den andra sena kvällsmatchen vann Tyskland över Österrike med 4–2.
Sport
Yle Sporten sänder: Den långa vägen till EM 2025 börjar – Finland kickar i gång nya Nations League som favorit
Finland–Slovakien på TV2 och Arenan klockan 18.30.
Lukas Hradecky fick se på från bänken när hans Leverkusen körde över BK Häcken i Europa League
Bayer Leverkusen sköt in flera klassmål.
Sur start på Europahösten för HJK – Jesse Öst förklarar det snöpliga och sena avgörandet: ”Trodde det var offside och hann inte reagera”
Tappade pausledning och föll på hemmaplan.
Mestisöppning i Esbo – ligastämning när Jokerit vann över Kiekko-Espoo inför rekordpublik
Jokerit avgjorde i förlängningen.
”Jag har med iver väntat på att få heja på Jokerit” – Jokeritanhängarna glada att laget gör comeback i den inhemska serien
Jokerit mötte Kiekko-Espoo i Mestis på torsdagen.
Ässät vann efter straffar i S:t Michel – HPK gick upp i ledning i damligan
Fyran och femman i tabellen, Jukurit och Ässät, ställdes mot varandra i herrarnas ishockeyliga på torsdagen.
Björneborg-laget Ässät, som har vunnit sina två senaste matcher, fick en kalldusch strax före den första periodpausen. Jukurits Oskars Batna sköt in 1–0 i powerplay med under en minut kvar av den första perioden.
Lassi Vanhatalo fixade fram kvitteringsmålet för Ässät och efter två spelade perioder var ställningen 1–1.
I tredje perioden stod båda lagen för varsitt mål och matchen gick till förlängning.
Förlängningen slutade mållös och gick till straffar. I straffläggningen drog Ässät det längre strået.
Matchen slutade 3–2 till Ässät efter straffar.
I damligan spelades en match mellan Ilves och HPK. Tavastehus-laget HPK vann matchen med 2–0 och gick upp i serieledning. HIFK placerar sig tvåa i tabellen med en match mindre spelad.