Ny vapenvila har undertecknats för Sudan
Sent i går kväll undertecknade parterna i konflikten i Sudan en ny veckolång vapenvila. Parterna har tidigare ingått flera avtal om vapenvilor, men de flesta har brutits nästan genast.
Den här gången backas vapenvilan dock av en amerikansk och saudiarabisk övervakningsmekanism, en mekanism som inte beskrivs desto mera i pressmeddelandet.
Konflikten gick in i sin sjätte vecka i dag, och har hittills lett till en kollaps av ordningen i det sudanska samhället. Lagren av mat, kontanter och nödvändigheter minskar snabbt, och massplundring har drabbat banker, ambassader, hjälplager och till och med kyrkor.
Vapenvilan träder i kraft måndag kväll. Avtalet undertecknades i den saudiarabiske staden Jeddah, där förhandlingarna nu väntas få utrymme att övergå till mer politiska ämnen.
Källa: Reuters
Utrikes
USA:s stöd för Guyana är ”orubbligt” enligt utrikesminister Blinken
USA:s stöd för Guyanas suveränitet är orubbligt. Det var budskapet när USA:s utrikesminister Antony Blinken talade med Guyanas president Mohamed Irfaan Ali, vilket USA:s utrikesministerium meddelar i dag.
Tidigare i veckan stod det klart att Venezuela, enligt landets valmyndigheter, röstat för att annektera två tredjedelar av grannlandet Guyana.
USA stöder dagens gränser som följer en konvention från 1899, och att någon förändring av gränsen inte får ske utan att båda parterna är överens.
Det amerikanska oljebolaget ExxonMobil äger nybyggda oljeriggar utanför Guyanas kust, vilket har bidragit till att det omtvistade området blivit geopolitiskt viktigare.
Tuffa samtal men låga förväntningar – EU:s och Kinas ledning möts öga mot öga
Toppmöte hålls i Peking.
USA: Bidens förslag till fortsatt Ukrainastöd blockerades av republikanska senatorer
Ännu inget beslut om fortsatt amerikanskt stöd till Ukraina.
Sverige och USA har undertecknat försvarsavtalet DCA
USA får tillgång till baser på 17 svenska orter.
Läget allt spändare mellan Venezuela och Guyana
Venezuela vill att det bildas en venezuelansk provins i regionen Essequibo som hör till Guyana. Detta efter en rådgivande folkomröstning i söndags där 95 procent av väljarna i Venezuela röstade för att annektera de västra delarna av grannlandet.
Venezuela har också beviljat statsägt oljebolag tillstånd att borra olja i området. Tvisten om äganderätten till området tillspetsades efter att oljebolaget ExxonMobil upptäckte olja där år 2015.
Venezuela motiverar sina regionala anspråk med att regionen stals av landet för över hundra år sedan.
Guyana har uppgett att landet begär hjälp av FN:s säkerhetsråd om Venezuela går vidare med sina planer.
AFP
Henrik Meinander om det dramatiska året 2023: ”I något skede måste Ryssland och EU nå en ny balans”
En kursändring i Ryssland är nödvändig, anser Meinander.