Polisen intensivövervakar övergångsställen – 34 procent av de som dog i trafiken i fjol var oskyddade trafikanter
Att vara en oskyddad trafikant innebär att man antingen är en fotgängare, cyklist, elskoterförare eller att man kör något annat oskyddat fordon som till exempel en moped.
I fjol utgjorde kategorin över en tredjedel av dödsfallen i trafiken, och sammanlagt 249 fotgängare skadas. Enligt polisinspektör Heikki Kallio kan mörkertalet vad gäller antalet skadade ändå vara betydligt större än så.
I dag påbörjar polisen en intensivövervakning av dessa trafikanter, främst fotgängare och cyklister vid övergångsställen. Polisen kommer också att ingripa i farligt placerade fordon, till exempel på cykelvägar.
Övervakningen pågår till och med fredag.
Inrikes
EU:s inrikesministrar nära överenskommelse om migration, säger Mari Rantanen efter sitt första möte i Bryssel
EU:s migrationslösning ska bygga på tredje länder.
Iryna Haidar orkade inte vänta på tid till finsk läkarundersökning för sonen – i Ukraina upptäcktes en hjärntumör
Flyktingar har inte samma möjligheter till vård.
Mikael Sjövall ser att svenskan i Finland drunknar – Christina Gestrin ser ingen kris
Slaget efter tolv om svenskans ställning.
Utmarsch vid alla teatrar i början av oktober
Fackförbundet för teater och media Finland (Teme) ordnar en utmarsch vid alla teatrar i Finland torsdagen den 5 oktober klockan 13, uppger fackförbundet i ett pressmeddelande.
Med utmarschen protesterar man mot regeringens planerade nedskärningar.
Enligt fackförbundet har man hittills i offentligheten rätt lite diskuterat nedskärnignarnas inverkan på arbetstagarnas försörjning inom konst- och kulturbranschen och på hela branschens livskraft.
Enligt Karoliina Huovila som är verksamhetsledare vid Fackförbundet för teater och media Finland är konst- och kulturbranschen ändå i skottlinjen för nedskärningarna.
”Det görs mycket snuttjobb inom konst- och kulturbranschen, så nedskärningar i till exempel inkomstrelaterat utkomstskydd för arbetslösa orsakar stora inkomstbortfall för konstnärerna”, säger Huovila i pressmeddelandet.
Källa: Pressmeddelande
Fågelinfluensa på minkfarm i Norra Österbotten
Samtliga djur på gården ska avlivas.
Daghem i Grankulla har saknat giltigt bygglov i flera år
Det privata gruppfamiljedaghemmet Ekebo i Grankulla saknar bygglov för sina lokaler. Det löpte ut redan 2019.
2014 beviljades föreningen som driver daghemmet tillfällig ändring av byggnadens användningsändamål för fem år. Grankulla stad upptäckte i maj 2023 att daghemmet saknar giltigt bygglov.
Föreningen hyr lokalerna av FBK och föreningens styrelseordförande svarar staden att FBK under september månad har skickat in en ansökan om nytt bygglov som ska behandlas i byggnadsnämnden inom kort.
Föreningen vill fortsätta med sin verksamhet, som nu innefattar 11 barn, i lokalen. Daghemmet ska ha giltigt bygglov före nyår.