Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Fotbollsspelaren Leo Väisänen skadad – missar EM-kvalmatcherna i juni

Uppdaterad 27.05.2023 15:06.

En knäskada har drabbat Finlands mittförsvarare Leo Väisänen. Väisänen som till vardags spelar i Austin i USA, tvingas nu vila efter en skada på ledbanden i knät.

Tränaren Josh Wolff, berättar för lokala medier att Väisänen måste stå över matcher under åtminstone två månaders tid. Det här innebär att Väisänen missar Finlands två EM-kvalmatcher i juni. Den 16 juni spelar Finland mot Slovenien och tre dagar senare står San Marino för motståndet.

Även landslagsspelaren Robin Lod är långtidsskadad på grund av en knäskada. I en match förra veckan skadade Lod menisken i höger knä.

Sport

Tidigare NHL-målvakten Antti Niemi blir största ägare i Kiekko-Vantaa – klubben drömmer om ligaspel 2030

Ishockeyklubben Kiekko-Vantaa, som spelar i Mestis, meddelar om förändringar i ägarskapet.

Klubben skriver att visionen är att spela ligahockey senast år 2030.

Den tidigare NHL-målvakten Antti Niemi blir största ägare i klubben. Niemi, som nu är 40 år gammal, lämnade Kiekko-Vantaa sommaren 2005 och tog sig via Pelicans till NHL. I NHL blev det tio säsonger i sex olika klubbar.

Niemi var förstemålvakt för Chicago Blackhawks som vann Stanley Cup 2010. Säsongen 2012–13 slutade Niemi trea i omröstningen där säsongens bästa målvakt utses.

De övriga nya ägarna är Anssi Aura, Ossi Kivimäki, Otso Kivimäki och Jari Kolehmainen.

Colorado bröt kontraktet – Saku Mäenalanen klarade inte läkargranskningen

Det var meningen att Saku Mäenalanen skulle provspela för Colorado Avalanche, men det blir inga matcher för finländaren i klubben.

Colorado har brutit testkontraktet då Mäenalanen inte klarade läkargranskningen, uppger The Athletic-journalisten Peter Baugh.

Mäenalanen finns inte med på listan över spelare som deltar i Colorados träningsläger. Ingen orsak har getts till varför Mäenalanen inte klarade läkargranskningen.

Förra säsongen spelade Saku Mäenalanen 64 grundseriematcher för Winnipeg Jets.

Joel Kiviranta provspelar också för Colorado och deltar i klubbens träningsläger.

Robert Taylor firar ett mål.

Finländsk succé i MLS: Inbytte Robert Taylor noterades för 2+1 och Teemu Pukki för 1+1

Inter Miami-finländaren ersatte Leo Messi som utgick skadad.

SIF öppnade säsongen med vinst över HIFK – GrIFK segrade i Åbo

Efter en jämn första period tog SIF greppet om matchen och ledde i halvlek med fyra mål. I andra halvlek höll gästerna tempot och ledde i sista tio minuterarna med åtta mål.

HIFK hittade en ny växel i slutminuterna, men kom inte närmare än fyra mål i från. Sjundeålaget tog hem poängen med siffrorna 31–35.

I Åbo var GrIFK bättre än ÅIFK med siffrorna 25-30.

– Första matchen är nu över och det finns en massa att förbättra. Speciellt att träffa rätt i de klara målchanserna, kommenterar GrIFK huvudtränaren Mikael Källman.

FM-ligan i handboll, herrar:

ÅIFK – GrIFK 25-30 (16-17)

HIFK – SIF 31-35 (12-16)

FM-ligan i handboll, damer

Dicken–SIF 34–23 (19–11)