Sverige och Turkiet ska diskutera Nato inom kort
Sveriges utrikesminister Tobias Billström kommer att träffa sin turkiska motsvarighet Mevlüt Çavuşoğlu för att diskutera Nato.
Billström meddelade under måndagen att mötet skulle hållas på torsdag i samband med Natos utrikesministermöte i Oslo. Den turkiska regeringen meddelade ändå samma dag att de inte kommer att kunna delta i mötet, men att ett möte med Sverige ska hållas inom kort.
Sveriges regering siktar fortfarande på att bli Natomedlem innan Natos toppmöte i Vilnius i juli.
Källa: SVT.
Utrikes
Genombrott bakom coronavaccin vinner Nobelpriset i fysiologi eller medicin
Forskarna Katalin Karikó och Drew Weissman tar emot priset.
Nobelveckan igång med priset i medicin
Nobelveckan inleds vid middagstid i dag då priset i medicin tillkännages. Priset gick senast till svensken Svante Pääbo för upptäckter om neandertalarnas arvsmassa.
I morgon tisdag följer fysikpriset och på onsdag kemipriset.
På torsdag får vi veta vem som får årets litteraturpris och på fredag tillkännages Nobels fredspris.
På måndag om en vecka tillkännages ekonomipriset till Alfred Nobels minne.
Nobelfestligheterna med prisutdelning äger rum den 10 december.
STT
Nato skickar brittiska soldater till Kosovo
Militäralliansen Nato stationerar cirka 600 brittiska soldater i Kosovo för att stärka sin närvaro i regionen, som skakats av väpnade sammandrabbningar på sistone. Beslutet fattades efter att en polis dödades i strider nyligen.
Soldaterna är en del av reservens styrka som det redan tidigare avtalats om att Kosovo Force-krisberedskapsstyrkan (KFOR) ska förstärkas med.
Läget i Kosovo är spändare än på många år och det har förekommit väpnade strider. Det finns en serbisk minoritet i norra Kosovo som är missnöjd med representationen inom den huvudsakligen albanskdominerade administrationen och de får stöd av Serbien.
Kosovo förklarade sig självständigt år 2008 mn Serbien har inte erkänt självständigheten.
Källa: AFP
Kyrktak kollapsade mitt under mässa i Mexiko – många döda
Kyrktaket ska ha rasat mitt under ett dop.
Minst tio kubanska migranter dog i lastbilskrasch i Mexiko, 17 skadades svårt
Minst 10 kubanska migranter dog och 17 andra skadades allvarligt efter att en lastbil de åkte i kraschade på en motorväg i södra Mexiko nära gränsen till Guatemala.
Enligt migrationsmyndigheter var alla de döda kvinnor, en av dem under 18 år.
Institutet sa att föraren av fordonet uppenbarligen hade kört fort och tappat kontrollen över lastbilen. Föraren sprang iväg från platsen.
Det var den senaste i en serie av migrantdödsfall i Mexiko. Antalet migranter som reser mot den amerikanska gränsen har ökat.
Källa: AP
Turkiet slog till mot PKK-baser i norra Irak efter att Ankara utsatts för en självmordsattack
Turkiets försvarsministerium meddelade på söndag kväll att dess stridsplan genomfört räder mot misstänkta kurdiska rebellmål i norra Irak. Åtgärden vidtogs efter att en regeringsbyggnad i Ankara utsatts för en självmordsattack tidigare på dagen.