Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Boston mäktade inte med historisk vändning – Miami till final i NBA

Miami är klart för final i NBA. Heat besegrade Boston med 103–84 och vann konferensfinalserien med 4–3 i matcher.

Celtics lyckades därmed inte bli det första laget att vända ett 0–3-underläge till en slutspelsserieseger i NBA. Miami hade vunnit de tre första matcherna, men Boston hade kommit igen och vunnit de tre följande.

Miami skrev däremot NBA-historia. Heat är det första laget som tagit sig till final via slutspelskvalet. Miami var inte bättre än åtta i grundserien i östra konferensen.

I finalserien ställs Miami mot Denver Nuggets som aldrig korats till mästare. Miami har vunnit NBA tre gånger

Sport

Ässät vann efter straffar i S:t Michel – HPK gick upp i ledning i damligan

Fyran och femman i tabellen, Jukurit och Ässät, ställdes mot varandra i herrarnas ishockeyliga på torsdagen.

Björneborg-laget Ässät, som har vunnit sina två senaste matcher, fick en kalldusch strax före den första periodpausen. Jukurits Oskars Batna sköt in 1–0 i powerplay med under en minut kvar av den första perioden.

Lassi Vanhatalo fixade fram kvitteringsmålet för Ässät och efter två spelade perioder var ställningen 1–1.

I tredje perioden stod båda lagen för varsitt mål och matchen gick till förlängning.

Förlängningen slutade mållös och gick till straffar. I straffläggningen drog Ässät det längre strået.

Matchen slutade 3–2 till Ässät efter straffar.

I damligan spelades en match mellan Ilves och HPK. Tavastehus-laget HPK vann matchen med 2–0 och gick upp i serieledning. HIFK placerar sig tvåa i tabellen med en match mindre spelad.

Elias Kuosmanen förlorade åttondelsfinalen – chans till återkval borta

Elias Kuosmanen öppnade VM-tävlingarna i brottning i 130-kilosklassen med en 4–0-seger över Boris Petrusic från Serbien.

Därefter väntade den flerfaldiga stortävlingsmedaljören Iakobi Kajaia från Georgien, som Kuosmanen förlorade mot i OS i Tokyo.

Matchen mellan Kuosmanen och Kajaia blev jämn och slutade 1–1, men Kajaia fick sin poäng senare än finländaren och vann.

Kuosmanen hade chans till återkval om Kajaia hade tagit sig till final, men georgiern förlorade i kvartsfinalen. I och med det är Kuosmanen utslagen ur VM.

De övriga finländarna inledde mästerskapet med förluster.

Jonni Sarkkinen besegrades av Azerbajdzjans Sanan Suleimanov med 1–5 i 77-kilosklassen.

Artem Shapovalov förlorade med 0–8 mot Uzbekistans Mukhammadkodir Rasulov i 82-kilosklassen.