Hoppa till huvudinnehåll

Huvudstadsregionen

Personalen strejkar i flera privata daghem i huvudstadsregionen

Idag inleder personalen bland annat i Pilke och Touhula samt sju barnskyddsenheter en strejk.

Det är en del i en veckolång strejk med totalt 200 daghem och 20 barnskyddsenheter i Nyland och Egentliga Finland.

Tvisten inom den privata socialservicebranschen har pågått sedan februari och efter de senaste fruktlösa förhandlingarna är strejken ett faktum.

Den första juni inleder också personalen på ett 30-tal serviceboenden för åldringar en strejk – fyra boenden finns i Esbo, Helsingfors och Vanda.

Relaterat

Planeringen av snabbtåget mellan Helsingfors och Tammerfors avbryts

Kommunikationsministeriet meddelar att planeringen av den så kallade ”Finlandsbanan”, snabbtåget mellan Helsingfors och Tammerfors avbryts.

Däremot fortsätter projektet som går mellan Böle och Kervo via Helsingfors-Vanda flygplats enligt regeringsprogrammet.

För bolaget Suomi-Rata Oy, som ägs av bland annat staten, Helsingfors och Tammerfors och som står för planeringen av de båda banprojekten, återstår nu alltså bara det ena. Bolaget byter samtidigt namn till Lentorata Oy.