Hoppa till huvudinnehåll

Österbotten

Mirka omställningsförhandlar – nio personer kan sägas upp

Mirka inleder omställningsförhandlingar som gäller hela personalen.

Resultatet kan bli max 90 dagars permitteringar och att nio personer sägs upp. Orsaken är det försämrade ekonomiska världsläget.

– Handeln piggnade till i början av året. Men efter påsk har åtgången gått tydligt neråt, säger vd Stefan Sjöberg till Yle Pohjanmaa.

Konjunkturerna kommer ändå inte att påverka Mirkas långsiktiga planer, enligt Sjöberg. Mirka planerar bland annat att utvidga sitt industriområde i Jakobstad.

Österbottens Tidning var först med nyheten.

Relaterat

Metsä Boards omställningsförhandlingar avslutades – nya permitteringar kan bli aktuella

Förpackningsmaterialtillverkaren Metsä Board har avslutat sina omställningsförhandlingar.

Resultatet är att fabrikspersonal på sju orter – bland dem Kaskö – kan komma att permitteras i högst 90 dagar under 2024. Bolaget meddelar att beslut om eventuella permitteringar fattas separat.

Orsaken till permitteringarna är att man vill anpassa produktionen till den svaga efterfrågan. Metsä Board permitterade personal senast i somras.

Fabriken i Kaskö tillverkar blekt kemitermomekanisk pappersmassa och har cirka 80 anställda. Omställningsförhandlingarna berörde totalt 1 100 personer på Metsä Boards fabriker i Kaskö, Joutseno, Kemi, Kyrofors, Tammerfors, Simpele och Äänekoski.

Skogskoncernen UPM varslar om permitteringar

Skogskoncernen UPM varslar om permitteringar vid sina finländska massa- och pappersfabriker och sågar.

Nu börjar omställningsförhandlingar som berör sammanlagt 2 000 personer.

Om det blir permitteringar så genomförs de stegvis under nästa år och räcker högst 90 dagar.

UPM har omställningsförhandlat om permitteringar också tidigare i år.

Nystads bilfabrik omställningsförhandlar – upp till 165 personer kan sägas upp

Bilfabriken i Nystad inleder omställningsförhandlingar, som kan leda till uppsägningar, permitteringar eller att arbetsbilden ändras.

Upp till 165 personer kan sägas upp från bilfabriken.

Enligt Valmet Automotive måste bolaget anpassa sin produktion och ekonomi enligt rådande efterfrågan.

Omställningsförhandlingarna berör inte personalen på bilbatterienheten.

Loval inleder omställningsförhandlingar

Loval i Lovisa inleder omställningsförhandlingar på tisdag (14.11). Förhandlingarna gäller hela personalen och kan leda till permitteringar på upp till 30 dagar.

Företaget producerar bland annat elektriska motstånd för industriella värmepumpar. De senaste åren har det gått bra för företaget och man har letat efter mer personal med ljus och lykta.

Orsaken till att läget vänts på ände är att efterfrågan på komponenter till värmepumpar har rasat. Enligt vd Thomas Stendahl har företagets största kundsegment, värmepumpstillverkarna, lagren fulla. Han tror det är frågan om en tillfällig svacka för Loval.

Omställningsförhandlingarna tar åtminstone två veckor. De eventuella permitteringarna väntas pågå från december i år fram till nästa sommar.

Tidningen Östnyland var först med nyheten.

Jussi Ohlsson, vd för teknikföretaget Stera Technologies i Åbo.

Teknologiindustrins beställningar har rasat de senaste månaderna

Rekordstor vändning mot det sämre.

Ånga stiger från Metsä Boards fabrik.

Över tusen anställda drabbas då kartongjätten Metsä Board omställningsförhandlar

Cirka 1 100 anställda vid totalt sju fabriksorter berörs.