Hoppa till huvudinnehåll

Åboland

Sommarens övervakning av cyanobakterier inleds

Den här veckan inleddes sommarens övervakning av cyanobakterier, eller blågrönalger.

I Egentliga Finland och Satakunta övervakar Närings-, trafik-, och miljöcentralen sammanlagt 36 vattenområden, varav 20 är i havet och 16 i insjöar.

Under den första veckan har inga cyanobakterier observerats, vilket är typiskt för årstiden. Det svala vädret i maj har gjort att cyanobakterierna utvecklas långsamt.

Övervakningen pågår till slutet av september.

Åboland

En drönar bild av skärgården.

Stadsdirektörskandidaterna lyfter gärna upp skärgården som en trumf men är ense om att Pargas stad måste bli bättre på att lyfta sin egen svans

Om exakt en vecka, den 18 december, ska beslutsfattarna i Pargas välja ny stadsdirektör. Alla tre kandidater lyfter gärna fram samarbete och öppenhet som nyckeln till framgång.

Små spetsdukar med ljus och ishockeyspelare som hänger.

Ljusets stig i Åbo spred glädje och inspiration i vintermörkret

Ljusets stig lockade också i år många besökare till Åbo centrum. Evenemanget ordnades nu för tredje gången vid åstranden och de gamla delarna av staden.

Trots att mängden besökare var stor, uppstod ingen större rusning eller några ordningsproblem.

Ett av de populäraste verken var Samuli Hallas verk StigAir, som bestod av flera fallskärmar i spetstyg.

Ljusets stig ordnades den 6-9 december, men några av ljuskonstverken kommer att stå kvar till januari 2024.

En kvinna med en korg och ett stort pepparkakspris.

Magdalena Johansson bakade Pargas bästa pepparkaka i år: ”Jag har bakat de här pepparkakorna i 49 år”

Magdalena Johansson, från ön Heisala i Pargas, är årets vinnare i tävlingen ”Pargas bästa pepparkaka” 2023. Gunnel Fjäder belönades med ett hedersomnämnande.

Priset delades ut på Gamla Malmens julmarknad på lördagen. Johansson vill inte avslöja receptet på vinnarbidraget, men berättar att det är ett gammalt släktrecept.

– Det känns jätteroligt och det är en stor ära, men dom är ju goda. Min svärmor fick receptet av sin svägerska i tiderna och nu har jag bakat de här pepparkakorna i 49 år, säger Johansson.

Tävlingen ordnades nu för andra gången och fick in totalt tio bidrag. Arrangörer för tävlingen är Invånarföreningen Gamla Malmen och Pargas hembygdsförening i samarbete med Pargas Marthaförening, Paraisten Marttayhdistys och Pargas stad.