Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Två finländare på pallplacering i Sardiniens VM-rally – Neuville ohotad sista tävlingsdagen: ”Craig finns fortfarande i våra minnen”

Uppdaterad 04.06.2023 15:36.
Esapekka Lappi kör in på andra plats i Sardiniens VM-rally. - Spela upp på Arenan

Esapekka Lappi fortsätter att imponera i WRC-serien genom att ta sin tredje raka pallplats. Även Kalle Rovanperä som vann den föregående deltävlingen visade styrka genom att avsluta på en tredje plats.

Under den sista dagen av Sardiniens VM-rally inträffade inga större överraskningar. Efter Sébastien Ogiers utkörning hade Thierry Neuville en klar ledning och Esapekka Lappi valde att inte utmana.

Kalle Rovanperä befann sig i något av ett ingenmansland där avståndet både nedåt och uppåt var stort.

Under den avslutande Power Stage-etappen var Rovanperä urstark. Neuville, som förmodligen tog det lite lugnare, tappade 25 sekunder på den drygt åtta kilometer långa sträckan.

– Det var ganska kontrollerat och det kändes inte dåligt. Jag förväntade mig inte mycket av den här helgen. Vi gjorde inga misstag, ett stort tack till hela teamet, säger Rovanperä efter målgång.

Kalle Rovanperä hade bra fart under avslutande Power Stagen. - Spela upp på Arenan

Esapekka Lappi säkrade sin andraplats i VM-rallyt. Lappi var 15,9 sekunder bakom Kalle Rovanperä.

– Det var en trevlig helg vi var tvungna att acceptera att vi inte kunde köra för segern. Det här kommer nog att kännas bra om en stund, säger Lappi.

När Sebastien Ogier kraschade på lördagskvällen var Hyundai-teamet fast beslutna att Neuville var den som skulle vinna och att Lappis roll var att säkra andraplatsen.

Sardiniens VM-rally, sluttabell

1. Thierry Neuville, Hyundai 3.40.01,4
2. Esapekka Lappi, Hyundai +33,0
3. Kalle Rovanperä, Toyota +1.55,3
4. Elfyn Evans, Toyota +5.20,5
5. Andreas Mikkelsen Skoda WRC2 +9.33,3
6. Teemu Suninen Hyundai WRC2 +11.48,9
7. Kajetan Kajetanowicz Skoda WRC2 +12.46,1
8. Yohan Rossel Citroen WRC2 +12.53,5
9. Mikolaj Marczyk Skoda WRC2 +15.33,8
10. Erik Cais, Skoda WRC2 +16.49,4
12. Lauri Joona Skoda WRC2 +18.29,9

Neuville tog första segern för i år

Thierry Neuville ledde Hyundai till stallets första seger för säsongen och teamet fick även fira en dubbelseger.

Det var Neuvilles tredje triumf i Sardiniens VM-rally och segern var särskilt välkommen för stallet efter en svår inledning på säsongen.

– Vår första seger i år även fast det var en utmanande helg. Craig Breen som gick bort tidigare i år finns fortfarande i våra minnen. Vi ville vinna i Kroatien men vi fick det nu, säger Neuville.

Emil Lindholm tvingades avbryta

Emil Lindholm och Reeta Hämäläinen tvingades avstå den sista tävlingsdagen på grund av problem med bilens karosskonstruktion.

Lindholm var nionde i sammandraget och fjärde i WCR2-klassen före söndagen.

– Mekanikerna försökte sitt bästa, men tyvärr kunde de nödvändiga åtgärderna inte göras på plats och ställe, säger Lindholm.

VM-serien i sammandraget

Förarnas poängläge (6/13)

1. Kalle Rovanperä Toyota 118
2. Thierry Neuville Hyundai 93
3. Ott Tänak Ford 85
4. Elfyn Evans Toyota 83
5. Sebastien Ogier Toyota 69
6. Esapekka Lappi Hyundai 67
7. Dani Sordo Hyundai 36
8. Takamoto Katsuta Toyota 23
9. Craig Breen Hyundai 19
10. Gus Greensmith Skoda 16

Stallpoängen
1. Toyota 235
2. Hyundai 212
3. M-Sport Ford 148

Diskussion om artikeln