Massdemonstration i Warszawa – en halv miljon polacker protesterade mot regeringen

Hundratusentals människor uppges ha deltagit i en protest i Polens huvudstad Warszawa på söndagen. Demonstranterna protesterade mot den polska regeringens politik.
Kring en halv miljon människor trängdes på gatorna i centrala Warszawa på söndagen i en massprotest mot den polska regeringen och det styrande nationalkonservativa partiet Lag och rättvisa.
En del i det långa demonstrationståget bar masker på Lag och rättvisa-partiets ledare Jarosław Kaczyński med ordet ”skam” skrivet över ansiktet.
Enligt den polska oppositionen är det här en av de största regeringskritiska demonstrationerna i Polen sedan kommunismens fall.
Demonstrationen ordnades på årsdagen av valet 1989. Det valet var det första fria och demokratiska valet som ordnades i Polen efter decennier av kommunistiskt styre.
Polens före detta premiärminister, oppositionsledaren Donald Tusk ledde protestmarschen och enligt honom demonstrerade man mot korruption och svindleri, för demokrati, fria val och för EU.
– Jag har deltagit i många marscher men jag har aldrig sett en protest av den här storleksordningen med sådan energi, säger en av demonstranterna i Warszawa till nyhetsbyrån Reuters.
– Det känns som ett genombrott, som fjärde juni 1989, konstaterar Jacek Gwozdz, till vardags IT-specialist i Nowy Sacz i södra Polen, med en hänvisning till valdagen för 34 år sedan som förde fackföreningen Solidaritet till seger.
Även Solidaritet-grundaren, före detta presidenten och Nobelpristagaren Lech Wałęsa deltog i söndagens demonstration i Warszawa.
Källa: AFP, Reuters