Björnjakt i Södra Österbotten i höst
En björn får fällas i Södra Österbotten i höst. Undantagstillståndet gäller inom kommunerna Etseri, Alavus, Kuortane och Soini.
Däremot får ingen björn fällas i Mellersta Österbotten.
Finlands viltcentral har som mål att öka björnstammen i dessa områden, men att fälla en björn riskerar inte det målet. Ifjol fälldes totalt tre björnar i Mellersta och Södra Österbotten.
Björnjakten inleds i slutet av augusti och pågår till slutet av oktober.
Relaterat
Jaktsäsongen för sjöfågel och björn inleds – jaga inte fåglar på områden drabbade av fågelinfluensa
Jaktsäsongen för sjöfågel och björn inleds i dag den 20 augusti klockan 12 och håller på till slutet av december.
Livsmedelsverket rekommenderar att inte jaga vattenfåglar på områden där det har hittats fåglar som dött i fågelinfluensa.
På Livsmedelsverkets sida kan man följa med läget med fågelinfluensa områdesvis.
Sedan den 10 augusti har man fått jaga kanadagäss på åkrar. Från och med i dag får man också jaga gässen vid vattenområden.
Jaktkvoten för björn är 180, vilket är ungefär hälften av kvoten under den senaste jaktsäsongen.
Källa: STT
Björnjakten inleds på söndag
I de österbottniska landskapen är det i år enbart i Södra Österbotten som jägare får fälla björn. Där gäller licensen för en björn.
Naturresursinstitutet LUKE uppskattar att det totalt finns 50-60 björnar i Mellersta och Södra Österbotten. Vid kusten i Österbotten finns det inga fasta revir.
I fjol fick man jaga björn också i Mellersta Österbotten, då fälldes totalt tre björnar i Mellersta och Södra Österbotten.
Björnstammen fortsätter krympa
Naturresursinstitutet bedömer att björnstammen fortsätter minska.
Innan jaktsäsongen inleds i augusti beräknas den finska björnstammen bestå av 1 740–1 925 individer. Det här är en minskning på 20 procent från den beräknade stammen år 2022.
Förändringen är störst i östra Finland vilket hänger ihop med att 85 procent av alla fällda björnar sköts mindre än hundra kilometer från östgränsen. Variationen i väst är mindre.
Björnen har jagats intensivt de senaste fyra åren. Stammen började minska år 2020.
Trump har rivit upp mängder av miljölagar – kan ta åratal för Biden att återställa djurskyddet
Oljeborrning ska tillåtas i naturreservat i Alaska.
Björnjakten slog slint - skjuten björn skadade jägare allvarligt
Björnen sköts upprepade gånger.
Björnjakten inleddes - se video
Viltcentralen har beviljat 113 undantagslov för björn.