Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Kalle Rovanperä är inne på sista kontraktsåret – uppgifter: Världsmästaren förhandlar med Hyundai

Uppdaterad 05.06.2023 22:47.
Kalle Rovanperä fotograderad mellan två personer.
Bildtext Kalle Rovanperä är VM-ledare för tillfället.
Bild: IMAGO/PanoramiC/ All Over Press

Rallysajten DirtFish uppger att Hyundai fört förhandlingar med Kalle Rovanperä om nästa säsong. Hans stallchef i Toyota, Jari-Matti Latvala, är inte orolig.

Jakten på andra raka VM-titeln är på rätt spår för Kalle Rovanperä för tillfället.

Hyundai tog en dubbelseger i helgens tävling i Sardinien, men Toyotaföraren blev trea och tog dessutom hem den avslutande power stage-etappen. Därmed har totalledaren Rovanperäs marginal till VM-tvåan Thierry Neuville växt till 25 poäng.

– Kalle är för tillfället världens absolut bästa och snabbaste rallyförare. Han lyckas slå till med oerhörda resultat oavsett hur förhållandena ser ut, säger Yle Urheilus expert Henri Haapamäki.

– Power stage-triumfen var åter en otrolig prestation, vägen var ofattbart hal.

Men vem kör Rovanperä för nästa säsong? 22-åringens kontrakt med Toyota går ut efter den här säsongen.

Latvala lugn

På måndagen kom sajten DirtFish med uppgifter om att Rovanperä haft diskussioner med Hyundai om en skrällflytt till nästa säsong.

Hans manager Timo Jouhki var fåordig gällande läget.

– Just nu är allt öppet för nästa säsong, kommenterade Jouhki för sajten.

Toyota-stallchefen Jari-Matti Latvala känner ingen större stress.

– Det är normalt att det börjar spekuleras kring kontrakt när det blir sommar, uttalar sig Latvala för DirtFish.

– Vi känner att vi verkligen har det kompletta paketet tillsammans med Kalle. Och vi tror att han känner likadant.

VM-serien i rally fortsätter under midsommarhelgen med Safarirallyt i Kenya.

Diskussion om artikeln