50 får gå då Stora Enso stänger pappersmaskin i Anjala
Skogsindustrikoncernen Stora Enso stänger den ena av de två pappersmaskinerna vid bolagets Anjalankoski-anläggning i Kymmene under det sista kvartalet i år.
Den ena papperslinjen stängs slutgiltigt, orsaken uppges vara försämrad efterfrågan på tidnings- och bokpapper samt höga kostnader.
Nedstängningen påverkar 89 anställda. Koncernen säger upp 50 anställda efter avslutade omställningsförhandlingar. Förhandlingarna, som avslutades i dag, omfattade 500 anställda.
Enheten i Anjalankoski omfattas i fortsättningen av en pappersmaskin och av Ingerois produktionsenhet för förpackningskartong.
Källa: STT
Inrikes
Forskare om protestvågen: Regeringen ska inte underskatta fackets kraft, trots minskande medlemstal
Sällsynt facklig storaktion startar den här veckan.
SDP kommer inte att sätta käppar i hjulet för spårvägen i Åbo
Planeringen kan fortsätta. Politiskt kaos hotade i Åbo.
Stockmann-koncernen funderar på att byta namn
Börsbolaget Stockmann Group överväger namnbyte till Lindex Group. Styrelsen ska inleda en strategisk utvärdering i syfte att förtydliga aktieägarvärdet genom att omfokusera koncernens affärsverksamhet på Lindex.
Koncernen motiverar ett eventuellt namnbyte med att över två tredjedelar av omsättningen kommer från butikskedjan Lindex.
Fjolårets resultat på 90 miljoner euro berodde främst på att Lindex gjorde ett bra resultat.
Ett eventuellt namnbyte skulle inte påverka Stockmann-varuhusen, utan de skulle fortsätta sin verksamhet under varumärket Stockmann.
Vattenförsörjningsproblem i Björneborg – tvätt bör undvikas
En vattenläcka i Björneborg på måndag morgon gör att vattentrycket minskar runt om i staden under dagen.
Variationer i trycket kan orsaka missfärgning av vattnet, vilket inte är farligt för hälsan.
Björneborgs stad rekommenderar ändå att man undviker att tvätta kläder på måndag.
Satakunta räddningsverk fick larm om en vattenläcka i Karjaranta före klockan 7.
Enligt Räddningsverket har huvudvattenledningen skadats, men läget är under kontroll och trafiken kan passera genom området.
Källa: STT
Polisen avbryter förundersökning om skadegörelse på ryska konsulatet
Ålandspolisen har fattat beslut om att avbryta förundersökningen om skadegörelsen mot ryska konsulatet, rapporterar Ålands Radio.
Skadegörelsen ägde rum under valborgsnatten.
Polisen har säkrats fingeravtryck och DNA på händelseplatsen, men inga misstänkta personer har identifierats eller påträffats.
Videofilmen från övervakningskameran är av så dålig kvalitet att det heller inte går att identifiera personerna på platsen utgående från den.
Ifall nya uppgifter kommer fram senare kan polisen återuppta utredandet av ärendet.
Mera: Vandalism mot Rysslands konsulat i Mariehamn – Ryssland kräver åtgärder

Nästan 900 000 finländare har för låg skatteprocent
Ungefär 886 000 finländare har för låg skatteprocent, enligt uppskattningar från Skatteförvaltningen.
Vid Skatteförvaltningen uppmanar man alla att granska inkomstgränsen på skattekortet, framför allt om det skett ändringar i inkomsterna under årets lopp.
Om inkomsterna överskrider inkomstgränsen på skattekortet beskattas inkomsterna enligt tilläggsprocenten, som är betydligt högre än grundprocenten.
Det är enkelt att själv granska inkomstgränsen på skattekortet. Inkomstgränsen visas i tjänsten Min skatt, på skattekortet och i det beslut om förskottsuppbörd som kommer med skattekortet.