Fontän på Salutorget i Åbo ska svalka stadsborna i sommarvärmen
Åbobor och andra flanörer kan svalka sig i en fontän på Salutorget i sommar. Den kommer att tas i bruk i juli om allt går som planerat, uppskattar Åbo stad.
Fontänen installeras på konstverket med skärgårdstema, där olika kommunnamn är inskrivna i ytbeläggningen. I praktiken är det frågan om 11 vattenstrålar som sprutar vatten ur stenläggningen på torget.
Åbo stad hoppas att fontänen blir speciellt populär bland barnfamiljer.
Åboland
Dömdes för människohandel – utnyttjade sin brorsdotter på restaurang och höll henne fången
En man i Nystad har dömts till ett års villkorligt fängelse för människohandel. Den 61-åriga mannen hade åren 2017-2018 en kaférestaurang i Nystad.
Pargas stadsstyrelse vill sälja stadens fjärrvärme
Stadsstyrelsen i Pargas vill sälja största delen av Pargas Fjärrvärme till bolaget Adven.
Ärendet går nu vidare till stadsfullmäktige.
Det blev en lång diskussion på stadsstyrelsemötet, men beslutet var enhälligt.
Försäljningen har lett till en livlig diskussion och väcker blandade känslor i Pargas.
Pargas stad väljer att minska sin ledningsgrupp – personal och politiker missnöjda med stadens kommunikation
”Det är klart att det brister lite i informationsgången.”
SFP i Pargas diskuterade motsättningar i god anda: ”I det stora hela var det en bra början att jobba vidare med”
”Alla har inte förtroende för vår politiska ledning.”
Airiston Helmi-rättegången inleddes – åklagaren hävdar att bolaget var en ”täckmantel för kriminell verksamhet”
Den huvudåtalade är inte på plats.
Det geopolitiska läget sätter käppar i hjulet för Airiston Helmi-rättegången: ”Samarbetet med Ryssland är lagt på is”
I september 2018 gjorde polisen ett stort tillslag mot Airiston Helmi.