HS: Covid-19 får behålla statusen som allmänfarlig sjukdom i väntan på ny regering
Beslutet att avföra covid-19 från listan över allmänfarliga sjukdomar måste skjutas upp, skriver Helsingin Sanomat.
Enligt tidningen är orsaken till fördröjningen justitiekanslerns ställningstagande till förslaget.
Justitiekansler Tuomas Pöysti ansåg att ärendet har en så stor samhällelig betydelse att det inte kan fattas av en expeditionsministär.
Enligt justitiekanslern kan man omvärdera ärendet ifall bildandet av en ny regering märkbart drar ut på tiden.
Meningen är att covid-19 i fortsättningen ska definieras som en övervakningspliktig smittsam sjukdom i stället.
Inrikes
Finländare minns sina möten med Vladimir Putin
Ärkebiskop John Vikström tacklade Putin under fotbollsmatch.
Hundvalp som övergavs i Åbo växer och mår bra – boskapsvaktaren kan bli över 45 kilogram
Valpen hittades i början på september.
Finländare beskriver sin inställning till regeringen – ”Vi mister upplevelsen av att vara i samma båt”
När vi frågade runt i Helsingfors visade det sig att många tvivlar på regeringens förmåga att styra Finland. Finländarna oroar sig speciellt mycket över regeringens planerade nedskärningar.
Riikka Purras språk väcker reaktioner igen
Vänsterförbundets vice ordförande, riksdagsledamot Veronika Honkasalo ser i Purras kommentarer en ”grundläggande rasistisk retorik” och Eva Biaudet (SFP) beskriver Purras uttalande som hotfullt.
Saknad 16-åring tros ha hittats död i Kauhava
Polisen utreder dödsorsaken.
Åldersdiskriminering är svår att bevisa: ”Plötsligt slutade man ge mig krävande arbetsuppgifter, fast jag klarat dem bättre än andra”
Vi förväntas jobba längre, men är företagen med på tåget?