Jarmo Kekäläinens Columbus Blue Jackets värvar ny backstjärna
NHL-klubben Columbus Blue Jackets general manager Jarmo Kekäläinen förstärker lagets backbesättning ytterligare.
28-årige Damon Severson trejdades till klubben från New Jersey Devils i utbyte mot ett val i den tredje rundan i sommarens draft. Draftvalet tillhörde ursprungligen Calgary Flames.
Kontraktet meddelas vara åttaårigt och värt 50 miljoner dollar. Backen har spelat för New Jersey i nio säsonger och har mäktat med 33 poäng (7+26) på 81 matcher den här säsongen. Severson blir Kekäläinens andra backvärvning den här veckan, efter att ryske Ivan Provorov anslutit sig till klubben i onsdags.
Sport
Yle Sporten sänder: Terräng-EM med många högintressanta starter – Blomqvist och Mononen i U23-klassen en finländsk höjdpunkt
Arena sändningen startar 13.20.
Andra tunga segern mot ett topplag – succélaget Aston Villa fullbordade magisk vecka: ”Ska verkligen inte klaga”
Liverpool tog över serieledningen.
Oväntad orsak sköt fram matchen – två ismaskiner gick sönder i Lahtis då topplaget kom på besök
Matchen försenades med ungefär 20 minuter.
Experten begeistrad av Iivo Niskanens sprintinsats: ”I ett klassiskt distanslopp skulle ingen ha en chans”
Distanskungen nära en semifinalplats i Östersund.
Krafts segersvit bruten – Aalto tog poäng i dimman i Tyskland
Fyra tävlingar. Så lång blev Stefan Krafts segersvit under inledningen av världscupsäsongen i backhoppning.
Men i Klingenthal fick han nöja sig med andraplats. Hemmahopparen Karl Geiger vann den dimmiga tävlingen med 1,2 poäng före Kraft.
Antti Aalto tog sig till den andra omgången och slutade på 22:a plats. Han hoppade 127 och 136 meter i tävlingen.
För Kasperi Valto, Niko Kytösaho och Eetu Nousiainen blev det bara ett hopp i Klingenthal.
Laura Lahtinen lyckades inte överraska och blev EM-sjua – guldmedaljören befarar stukad hand: ”Det var det värt”
Lahtinen hade en och en halv sekund upp till bronset.