Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Novak Djokovic finalklar i franska öppna – muskelkramp i foten hindrade Carlos Alcaraz

Serbiske tennisspelaren Novak Djokovic är klar för finalspel i franska öppna efter att ha slagit förhandsettan Carlos Alcaraz i semifinalen med 6–3, 5–7, 6–1, 6–1.

Den spännande matchen fick en dramatisk vändning i början av det tredje setet då Alcaraz fick kramp i sin högra fot. Djokovic körde över spanjoren i det setet med 6–1. Efter det hade Alcaraz svårigheter med att röra sig normalt och hållas i Djokovic tempo.

I finalen möter 36-åringen antingen norrmannen Casper Ruud eller tysken Alexander Zverev.

Seger i finalen skulle innebära en 23:e grand slam-titel för serben som då även skulle gå förbi Rafael Nadal i herrarnas grand slam-segerlista.

Sport

Jutta Rantala nätade i Leicester-debuten, Emma Koivistos Liverpool tystade rekordstora publiken

I England körde damernas Super League igång på söndagen. Flera finländare var genast i elden – av dem var det Jutta Rantala som stal rampljuset.

Rantala fick hoppa in i paus då hennes Leicester gästade Bristol City och stod först för en assist innan hon själv satte in bortalagets fjärde mål i 4–2-segern.

Emma Koivisto fick i sin tur spela från start då hennes Liverpool skrällde mot Arsenal på bortaplan. En rekordstor publik på 54 115 åskådare såg matchen som slutade 0–1 på Emirates i London.

Olga Ahtinen och Eveliina Summanen startade också för Tottenham, som förlorade med 1–2 borta mot de regerande mästarna Chelsea.

Oskar Kirmes blev en poäng från OS-biljett i VM i artistisk gymnastik

De finska herrarna blev utan OS-biljett i VM i artistisk gymnastik. Oskar Kirmes och Elias Koski var båda ute efter en individuell plats i sommarspelen, men kammade noll.

Kirmes var bästa finländare i tävlingarna, men hans poäng 79,631 räckte inte till mer än en 39:e plats. Enligt gymnastikförbundet blev han bara en poäng från en OS-plats.

– Det är mitt bästa internationella resultat på över två år. Jag är lycklig för att ha kommit tillbaka till den här nivån, men det grämer så klart att ha gått miste om en biljett till Paris med så liten marginal. Jag kan ändå vara stolt, säger Kirmes i ett pressmeddelande.

Koski slutade 65:a.

Eliton Júnior med händerna vid pannan.

Nu är titeln nära för HJK – toktränande SJK bråkade med KuPS, guldet kan bli klart i Vasa

Inga vilodagar i Seinäjoki förrän man börjar vinna igen.