Hoppa till huvudinnehåll

Inrikes

Finska Hornetplan deltog i motandet av ryska militärplan över Finska viken

Ett Hornet-jaktplan från finska flottan flyger ovan molnen.
Bildtext Finska Hornet-plan deltog i Natomanöver mot ryska flygplan över Finska viken på fredagen.
Bild: Oskari Tähtinen / Ilmavoimat

Natoplan har agerat två gånger under torsdag och fredag för att se till att ryska flygplan inte inkräktar på Natoländers luftrum. Även finländska plan deltog i en operation, meddelade brittiska flygvapnet på fredagen.

På fredagen var två ryska transportplan, en Antonov An-12 och en Antonov An-72, på väg från ryska fastlandet – alltså i praktiken S:t Petersburgsområdet – söderut mot den ryska exklaven Kaliningrad.

Brittiska flygvapnet RAF:s Typhoon-plan lyfte från sin bas i Estland för att se till att de ryska planen inte inkräktade på Natos luftrum, uppger RAF.

Kort därefter fick Natoplan eskortera två ryska Tupolev Tu-22M-bombplan och två ryska jaktplan av modellen Suchoj Su-30SM, som också flög över Finska viken och Östersjön. Finska F18 Hornet-jaktplan deltog i eskorteringsuppdraget.

Även svenska Gripen-plan deltog i operationen efter att de ryska planen hade lämnat Finska viken.

På torsdagskvällen hade RAF:s Typhoon-plan och svenska Gripen-plan agerat för att mota en rysk Iljusjin Il-20 och en Suchoj Su-27 som flög nära Natos och Sveriges luftrum.

Både på torsdagen och fredagen höll sig de ryska planen inom internationellt luftrum, men de följde inte internationell praxis genom att informera om sina flygrutter.

Källa: AFP, RAF