Vindkraftschef om läget i Österbotten: ”Vi ser optimistiskt på att bygga mer”
Tyska Energiequelle invigde Takanebackens vindpark i Malax under lördagen. Att någon gräns snart skulle vara nådd i Österbotten anser man inte, snarare tvärtom.
Bolaget har samtidigt flera andra projekt på gång i Österbotten, bland annat i Kristinestad och Nykarleby.
- Vissa är i ett tidigt skede men vi har också flera som har kommit längre. Till exempel Björkbacken i Nykarleby, säger bolagets Finlandschef Nils Borstelmann.
”Definitivt inte” nära någon gräns
Vindkraften har vuxit kraftigt i Österbotten de senaste åren. Men att vi skulle börja närma oss någon gräns, det ser Borstelmann inte.
- Definitivt inte. Vi måste producera mycket mer grön el överlag. Dock har vi kapacitetsproblem när det gäller stamnätet, så det är en flaskhals just nu. Men aktörerna arbetar på det och vi ser optimistiskt på att bygga mycket mer vindkraft här i regionen.
Det Borstelmann syftar på är att Fingrid måste bygga ut stamnätet för att klara av all den vindkraft som byggs.
Är det lönsamt att bygga ännu mer vindkraft?
- Ja. Det är en affärsmodell som fungerar. Teknologin har gått framåt och vi har större turbiner som producerar mycket mer el än tidigare.
De fem kraftverken i Takanebacken är så gott som det nyaste som går att få i dagsläget.
- Det finns redan ännu större turbiner på marknaden, eftersom teknologin går så snabbt framåt, men de här kraftverken här i Takanebacken är bästa möjliga teknik, säger Borstelmann.
Parken har byggts på marknadsvillkor utan statligt stöd. Livslängden uppskattas till kring 35 år, men Borstelmann menar att turbinerna troligen klarar av mer än så.
En bransch som väcker känslor
Andreas Högnabba är byggchef på Energiequelle. Vi frågar honom om det är svårt att jobba inom en bransch där motståndet mot det man gör kan vara väldigt stort. Högnabba har hela Finland som sitt arbetsfält.
- Det är intressant att jobba i en bransch som väcker så mycket känslor. Alla får ha olika åsikter och det är intressant att höra alla sidor, säger Högnabba.
Kan det vara frustrerande med alla besvär?
- Klart det. Men det hör till processen och alla ska ha rätt att säga sin åsikt. Det är något vi får leva med, säger Högnabba.
Just nu finns det också storslagna planer på vindkraft ute till havs utanför den österbottniska kusten. Nils Borstelmann anser att det behövs både landbaserad och havsbaserad vindkraft, men:
- Den landbaserade innebär en fördel för markägare, men vi behöver båda för att nå klimatmålen.
Rotorbladen ett problem
Återvinningen av rotorbladen har varit och är fortfarande ett problem. Men det har börjat hända saker på den fronten.
Till exempel menar danska Vestas att man har kommit fram till ett genombrott gällande återvinningen och i Finland har man lyckats återvinna sina första rotorblad. Det produceras också numera 100 procent återvinningsbara rotorblad.
Vindkraftsbranschen i Europa har satt upp som mål att inga rotorblad ska hamna på soptippen från och med år 2025.
Har det här varit en skamfläck för vindkraftens image?
- Det skulle jag inte säga. Men det har varit en utmaning som behövde lösas, säger Borstelmann.
Ollikainen: Vindkraften stöder vätgasplanerna
På plats vid invigningen var också Malax fullmäktigeordförande och riksdagsledamot Mikko Ollikainen (SFP).
Just nu finns det tre vindparker i Malax. Ett fjärde projekt är också på gång.
Finns det utrymme och behov för flera?
- Klart det finns en gräns sen för hur mycket vindkraft man ska ha. Det är klart att man ska diskutera var balansen går, men vi är väl inte där ännu här i Malax, säger Ollikainen.
Är det enbart en bra sak att vindkraften byggs ut kraftigt i Österbotten?
- Det är väl naturligt på det sättet att vi har en östgräns som är viktig ur Försvarsmaktens perspektiv och också det att det kanske blåser mera här vid kusten.
Ollikainen ser också att vindkraftssatsningarna stöder planerna på vätgas som börjat dyka upp.
Betydande andel i utländsk ägo
Det är rätt vanligt att vindparkernas ägare finns utomlands.
Hur ser du på det?
- Klart man hoppas att finländska investerare ska investera i Finland. Men det att det finns ett stort intresse utomlands att investera i Finland kan man också välja att se som en fördel.
Du känner ingen oro över att ägandet finns utomlands?
- Nå till exempel i det här aktuella fallet så upplever jag att ägarna är väldigt professionella och ambitiösa och har skött sakerna bra med kommunen, säger Ollikainen.
”Bygg i Nyland istället”
Stefan Dahlbo från Pörtom äger skog i vindupptagningsområdet. Han tycker att vindkraft i sig är bra och berättar att han varit involverad i branschen ända sedan 1999 och var med och byggde de första kraftverken i Österbotten.
- Men nu har det ”flippat ur”. Det byggs för mycket i Österbotten, från och med nu ska det byggas i Nyland istället. Hangö och Lovisa.
Han gillar heller inte planerna på havsvindkraft utanför den österbottniska kusten.
- Det skulle bli ”ett tivoli” vid horisonten, säger Dahlbo.
”Ligger i tiden”
Birgitta Aspholm och Håkan Berg är markägare vid Takanebacken och bor några kilometer bort.
De har en positiv inställning till vindkraften.
- Det har vi nog, inget fel på det, säger Aspholm
Det kan vara ett eldfängt ämne, har ni fått höra kommentarer ”på byn”?
- Nej, ingen har protesterat, säger Aspholm.
Vad hoppas ni att den här parken ska betyda för er?
- Jag är inte på det sättet intresserad av vindkraft som energiform, men vi var med och hade en positiv inställning redan från början när de började fråga markägarna, säger Berg.
- Det här ligger i tiden.