Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Inget nytt finskt rekord på 5 000 meter – Camilla Richardsson bröt loppet i Paris

På lördagskvällen gjorde Camilla Richardsson säsongsdebut på 5 000 meter.

Hon hade vissa förhoppningar om att kunna snusa på Annemari Kiekaras 27 år gamla finska rekord 14.56,22, men rekordet står sig.

Richardsson, vars personbästa från augusti 2022 skrivs 15.16,71, gav sig i väg i Paris men tog sig inte i mål.

Medina Eisa från Etiopien vann tävlingen på tiden 14.46,60.

Sport

Krafts segersvit bruten – Aalto tog poäng i dimman i Tyskland

Fyra tävlingar. Så lång blev Stefan Krafts segersvit under inledningen av världscupsäsongen i backhoppning.

Men i Klingenthal fick han nöja sig med andraplats. Hemmahopparen Karl Geiger vann den dimmiga tävlingen med 1,2 poäng före Kraft.

Antti Aalto tog sig till den andra omgången och slutade på 22:a plats. Han hoppade 127 och 136 meter i tävlingen.

För Kasperi Valto, Niko Kytösaho och Eetu Nousiainen blev det bara ett hopp i Klingenthal.

Överraskning i handbollsligan – Helsingfors IFK besegrade tabelltvåan

Helsingfors IFK stod för en av säsongens skrällar i handbollsligan genom att besegra tabelltvåan Grankulla IFK med 22–20 på bortaplan. Förlusten var först den tredje för säsongen för hemmalaget.

Matchen var tät ända till slut. André Udds mål som gav HIFK en 21–19-ledning i den näst sista minuten visade sig vara avgörande.

Tack vare segern klättrade HIFK förbi Sjundeå IF i tabellen och ligger nu på fjärde plats efter tolv omgångar.

Tabellettan BK-46 tog en komfortabel seger över Dicken. Hemmalagets segersiffror skrevs 33–18.

I dagens tidiga match i FM-serien tog obesegrade HIFK en 32–21-seger över Sjundeå IF på bortaplan. IFK:s Anniina Lindholm gjorde sex mål.

Handbollsligan:

GrIFK–HIFK 20–22 (10–12)
BK-46–Dicken 33–18 (14–10)

FM-serien i handboll:

SIF–HIFK 21–32 (11–17)
BK-46–Cocks 34–26 (13–12)