Hoppa till huvudinnehåll

Österbotten

Nu är det klart hur Korsholm använder sin första invånarbudget – Helsingby får utegym

Summan på 15 000 euro som har reserverats för Korsholms första invånarbudget går till ett utegym på Helsingby idrottsområde. Det skriver kommunen i ett pressmeddelande.

Kommunens invånare fick först komma med förslag på hur pengarna skulle användas. Närmare 80 förslag lämnades in, varav de flesta berörde utveckling av utrustningen på grönområden och idrottsanläggningar. Tio förslag valdes sedan ut till en omröstning.

Totalt lämnades 827 röster in. Av dem gick flest röster, eller 155 stycken, till just ett utegym till Helsingby idrottsområde. Gymmet ska alltså färdigställas redan i år.

Alla förslag som inte gick vidare i omröstningen skickas vidare till sektorerna som ansvarar för dem.

Relaterat

Stadsdirektör Stina Mattila i Karleby.

”Magplask, märkligt och suck” – staten backar nedskärningar efter kritik

Staten kan inte ge besked så här sent, anser kritiker.

Åbo Akademi-forskarna Anna Widlund, Anna K. Forsman och Johanna Nordmyr i Rewell center i Vasa.

Forskare undersöker välmåendet i skolor i Vasa och Korsholm: ”En stor majoritet av eleverna mår bra”

En stor majoritet av eleverna mår rätt bra. Det visar första delen av ett forskningsprojekt på Åbo Akademi i Vasa kring elevernas hälsa i Vasa och Korsholm.

BUU-klubben uppträdde på Korsholmskalaset i Botniahallen.

Korsholmarna samlades till kalas: ”Vi har en god sammanhållning”

Redan strax efter klockan 10 när dörrarna öppnade hänvisades vi till parkeringen längst bort. Intresset var stort för vad som pågick inne i Botniahallen när Korsholm firar 50 år i sin nuvarande form.