Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Italien tog brons i Nations League – Virgil van Dijk om holländska insatsen framför hemmapubliken: ”Vi skäms”

Bronsmatch i Nations League i holländska Enschede med värdlandet som det ena laget. Då var det motståndarlaget Italien som stod för rivstarten.

Italienarna ledde med 2–0 i paus efter Federico Dimarcos och Davide Frattesis mål under halvlekens första halva.

Samme Dimarco gjorde en viktig räddning i andra halvlek då han var i vägen för Steven Bergwijns reduceringsförsök med en karatespark. Bergwijn fick till slut in en reducering i den 68:e minuten, men bara minuter senare satte Federico Chiesa 3–1.

Italien vann till slut med 3–2 efter att Georginio Wijnaldum reducerat. Efteråt var den holländska besvikelsen stor.

– Man spelar också för äran och vi skäms över hur vi spelade i första halvlek. Vi alla måste ta oss en ordentlig titt i spegeln, för saker och ting måste bli annorlunda till nästa samling, menade backklippan Virgil van Dijk enligt Voetbal International.

Kroatien och Spanien möts i final i kväll med start klockan 21:45. Matchen sänds i TV2 och på Arenan.

Sport

Yleiskuva ampumahiihdon maailmancupista.

Yle Sporten sänder: Norge inte ensam favorit i herrstafetten – bryts en nästan två år lång segersvit?

De norska herrarna var inte lika dominerande i världscupöppningen som vi varit vana att se. Därmed är det inte heller ensamma favoriter i herrstafetten. Nu finns det chans för de övriga att bryta norrmännens segertåg.

Patrik Laine gör mål.

Patrik Laines fina solomål räckte inte – Joel Armia styrde in Montreals segermål

Patrik Laine gjorde säsongens fjärde fullträff.

Arsenal och PSV Eindhoven avancerade i Champions League

Engelska Arsenal och nederländska PSV Eindhoven har säkrat sina avancemang till slutspelet i fotbollens Champions League. Arsenal tog en storseger med 6–0 över franska Lens och vinner grupp B.

I samma grupp vände PSV Eindhoven ett 0–2-underläge till en 3–2-seger över Sevilla, och säkrade andra platsen i gruppen. PSV når slutspelsfasen för första gången sedan 2015-16, medan Sevilla blir i gruppspelet för tredje året i rad.

Inför de sista matcherna i gruppspelet är 12 av 16 slutspelsplatser klara.

Champions League-resultat:

A-gruppen:

Galatasaray – Manchester United 3–3

Bayern München – FC Köpenhamn 0–0

B-gruppen:

Sevilla – PSV Eindhoven 2–3

Arsenal – Lens 6–0

C-gruppen:

Real Madrid – Napoli 4–2

Braga – Union Berlin 1–1

D-gruppen:

Benfica – Inter 3–3

Real Sociedad – Salzburg 0–0