Hoppa till huvudinnehåll

Kultur och nöje

Tre band från Åbo du bör känna till: I, Captain, Atomic Annie och Svarta havet

Kollage med män och en kvinna.
Bildtext Lasse Grönroos går på djupet med rockscenen i Åbo.
Bild: Lasse Grönroos

Åbo-scenen lever och mår bra: Stoner-, fuzzrock och hardcore i podden Grönroos garage.

I början av nittiotalet fanns det en stark actionrockscen i Åbo och Pargas och spillror av den finns ännu kvar, till exempel i form av det nya bandet Kärmes. Men mest hittar man stoner-doftande orkestrar i Åbo idag. Gitarren har aldrig lagts på hyllan och förstärkarna har inte samlat damm, vilket vi hör i flera avsnitt av musikpodden Grönroos garage.

Lasse Grönroos har snackat med flera band från Åbo där den gemensamma nämnaren är fuzzpedaler och attityd. Många av banden har delvis samma medlemmar så det kan ibland vara litet svårt att hålla reda på vem som spelar vad i vilket band.

I, Captain spelar psykedelisk fuzzrock på svenska

Stonerbandet I, Captain tror på dist och dialekt och de har nyss släppt sin nya skiva Kemisk välfärd. Axel Vienonen och Lukas Åström berättar vad som är dyrt i dagens läge och varför Åbo som livemusikstad fortsättningsvis lämnar övrigt att önska.

Stonerrock med I, Captain och feel good-rock med Pro Widow

56:59
I, Captains musik svävar ut i rymden.

Atomic Annie släppte i år sin debut och spelar borderline stonerrock

Robin Lindberg (gitarr) och Benjamin Strömsund (sång) från Atomic Annie berättar om debutskivan Sick Frustrations New foundations. De vill inte kalla sig ett stonerrockband med risk för att de stora pojkarna med skitiga distpedaler och oanständiga tatueringar blir sura.

— Vi är mera ett popband än ett stonerband, säger Robin.

Åborockarna Atomic Annie släppte sin debutskiva och avslöjar vilket band som var deras gemensama nämnare

56:51
Atomic Annies debutskiva är ute nu.

Vocalisten i hardcore-bandet Svarta havet beskriver sig som en skriksångare

Lotta Green är den finlandssvenska musikvetaren som röd i ansiktet skriker i hardcorebandet Svarta havet. Det är naturligtvis politiskt, men den drivande kraften är känslan av maktlöshet för den lilla individen som krossas av det stora maskineriets kuggar.

Lotta Green från hardcorebandet Svarta havet i Åbo: “Vi har inte fått betalt någonsin och man blir trött på det!”

56:57
Svarta havet i Grönroos garage

Kolla också in Dirty street karate rockbandet Rötgut där stonerbandet Craneiums gitarrist Martin Ahlö också sjunger.

Craneium är kanske det största bandet på Åbo-scenen. Se deras senaste video Sands of Gold på YouTube och hör mer om bandet i Sebastian Bergholms musikdokumentär.