Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Honka och HJK delade på poängen – KPV fortsättningsvis sist i fotbollsettan

Uppdaterad 01.07.2023 20:53.
HJK-spelarna firar framför Honkas klack.
Bild: All Over Press / Emil Hansson

Det blev oavgjort i matchen mellan FC Honka och HJK i fotbollsligan efter ett sent straffmål. I och med det resultatet tappar HJK viktiga poäng i tätstriden.

Inför dagens match mellan FC Honka och HJK hade lagen mötts tre gånger under året. HJK hade vunnit två av mötena på hemmaplan, medan Honka tog hem en match genom att eliminera HJK ur finska cupen efter straffar.

Det var dock Honka som tog ledningen i matchen. Efter 55 spelade minuter hade Honka ett bra långskott som Jaroprodukten Jesse Öst, i HJK-målet, lyckades rädda.

Returen hamnade hos en annan Jaro-bekant, Roman Eremenko, som assisterade Otso Koskinen till en fantastisk målchans. Koskinen tvekade inte utan satte enkelt in 1–0 till Honka framför drygt 3400 personer på läktarna.

Roman Eremenko spelar fram till 1-0 målet. - Spela upp på Arenan

Det dröjde fram till den 89:e minuten innan det var HJK:s tur att skriva in sig i målprotokollet. Bollen tog i en Honka spelares arm innanför straffområdet och domaren pekade på straffpunkten.

Från straffpunkten var serben Bojan Radulovic säkerheten själv och satte in 1–1.

Resultatet stod sig och matchen slutade 1–1.

Bojan Radulovic kvitterar för HJK mot Honka på straff. - Spela upp på Arenan

KPV alltjämt sist i fotbollsettan

Säsongen i division 1 har varit tuff för KPV från Karleby. Laget ligger sist i tabellen, och lokalkonkurrenten, FF Jaro, ligger en poäng före trots att de har spelat två matcher färre.

I dagens match gick KPV på en ny förlust mot MP från S:t Michel.

KPV började bra och tog ledningen med 1-0 när Ville Välipekka nätade.

Men därefter tog MP över spelet och gjorde tre mål innan domaren blåste för halvtidsvilan.

I den andra halvleken gjorde båda lagen varsitt mål, och slutresultatet blev 4-2 till MP.

MP som tidigare under säsongen drabbades av ett tragiskt dödsfall i truppen, har spelat bra under säsongen och leder division 1.

Fotbollsligan

Honka–HJK 1–1 (0–0)

AC Oulu–Haka 3–0 (3–0)

Ilves–SJK 1–1 (0–0)

VPS–Inter Turku 3–0 (2–0)

IFK Mariehamn–KTP 0–0 (0–0)

FC Lahti–KuPS 3–4 (1–2)


Division 1

KPV–MP 2–4 (1-3)

Diskussion om artikeln