Fem skadade i macheteattack i centrala Oslo
Åtminstone en person har skadats allvarligt. Den misstänkte gärningsmannen greps på plats av polisen.
Åtminstone fem personer har skadats i en våldsam attack vid en nattklubb i den norska huvudstaden Oslo under lördagskvällen.
Fyra av de skadade är väktare vid nattklubben. En av dem har fått allvarliga men inte livshotande skador, enligt den norska nyhetssajten VG.
– En vakt har skadats allvarligt på överkroppen. Personen i fråga har förts till sjukhus. Övriga skadade tas om hand av vårdpersonal på plats, säger verksamhetsledare Line Skott till VG.
Polisen säger att de har gripit en misstänkt gärningsman och hittat en machete, som tros vara det vapen som användes vid dådet.
Den misstänkte finns också bland de skadade. Enligt polisen ådrog hen sig skador under själva gripandet.
Enligt polisen har attacken inte ha något med pridefirandet att göra.
Artikeln uppdaterades 2.7.2023 klockan 9.07 med information om att fyra skadade är väktare.