Skärpta reserestriktioner för ryska medborgare träder i kraft
I dag träder de nya reserestriktionerna i kraft för ryska medborgare som reser till Finland och via Finland till andra länder i Schengenområdet.
De skärpta reglerna berör bland annat resande i arbetet, vilket fortsättningsvis bara är tillåtet till Finland.
Studerande som reser till Finland från Ryssland får i fortsättningen bara delta i studier som leder till examen eller studier som en del av examen.
Ryska medborgare som äger fastigheter i Finland måste nu motivera varför de ska tillbringa tid i Finland.
Finland vill skärpa reserestriktionerna för ryssar
Bland annat fastighetsägare och arbetsresenärer drabbas.
Inrikes
Dick pics kan vara ett brott – ”Camilla” har fått femtio oönskade kukbilder
Många vet inte ens om att detta är brottsligt.
Regeringens enighet sätts på prov av utvidgade strejker – forskaren tror att näringslivet träder in och tyglar konflikten
Frågan är hur långt konflikten tillåts gå den här gången.
Förseningar i tågtrafiken mellan Esbo och Helsingfors
En olycka skedde på spåren på eftermiddagen.
Minister på Åland sparkas med bara två dagar kvar av mandatperioden – lantrådet: ”Hans oseriösa agerande skadar både landskapsregeringen och lagtinget”
Ministern tog beslut utan landskapsregeringens stöd.
HS: AKT går med i torsdagens strejk – bussar, tåg, metro och spårvagnar kan stå stilla i ett dygn
Flera fackförbund har varslat om strejker på torsdag.
Analys: Ännu finns det hopp på klimatmötet – den som konstant är cynisk riskerar upprepa klimatskeptikernas budskap
Fascinerande många uttrycker hopp och tillförsikt i Dubai.