Rovanperä totalt överlägsen i Estlands VM-rally: ”En fantastisk tävling” – Lappi tog hand om tredjeplatsen

Kalle Rovanperä var i en klass för sig i Estlands VM-rally. Finländaren vann alla specialsträckor både på fredagen och lördagen. I VM-sammandraget drar Rovanperä ifrån konkurrenterna.
Allt klaffade för Kalle Rovanperä i Estlands VM-rally. Under lördagen var Rovanperä snabbast på alla specialsträckor och han fortsatte i samma stil på söndagen.
Fram till den sista etappen av VM-deltävlingen hade han drygat ut avståndet ner till tvåan Neuville till 46,5 sekunder.
– Körningen är felfri, och det är därför tiderna blir så här bra, sa Rovanperä.
I den avslutande Power Stagen fortsatte dominansen. Han var snabbast igen och vann totalt 15 av 21 specialsträckor av rallyt.
– Det gick exakt enligt planen, vi fick många viktiga poäng i VM-sammandraget från den här helgen, säger Rovanperä
– Det är ett fantastiskt rally, min favorittävling. Det är synd att vi inte kör rally i Estland nästa säsong, fortsätter han.
I VM-totalen har Rovanperä jobbat upp en ordentlig lucka till konkurrenterna när fem VM-rallyn återstår.
VM-sammandraget
Lappi gick tuff kamp om tredje platsen
Det har varit en jämn kamp om tredjeplatsen. Esapekka Lappi och Elfyn Evans har haft en differens på några sekunder genom hela tävlingen.
– Det borde räcka. Vi behöver bara en bra specialsträcka. Det här var en felfri specialsträcka, säger Lappi efter den näst sista etappen.
Inför den sista specialsträckan skiljde det 9,1 sekunder till Lappis fördel.
Finländaren gick vinnande ur duellen om tredje platsen och fick stiga upp på prispallen.

Lindholm nöjd med insatsen
I WRC2-klassen körde Emil Lindholm i mål som trea. Norrmannen Andreas Mikkelsen vann med 9,7 sekunder före finländska tvåan Sami Pajari.
”Supernöjd med vårt första rally i en ny bil med ett nytt team. Stort tack till teamet för den fantastiska stämningen och arbetet under helgen”, skriver Lindholm på Twitter.
I WRC2-sammandraget placerar sig Lindholm på en femte plats.
Resultat, Estlands VM-rally
1. Kalle Rovanperä Toyota 2.36.03,2
2. Thierry Neuville Hyundai +52,6
3. Esapekka Lappi Hyundai +59,5
4. Elfyn Evans Toyota +1.06,7
5. Teemu Suninen Hyundai +2.21,0
6. Pierre-Louis Loubet M-sport +3.09,9
7. Takamoto Katsuta Toyota +3.10,2
8. Ott Tänak M-Sport +6.25,5
9. Andreas Mikkelsen Skoda(WRC2) +9.54,1
10. Sami Pajari Skoda(WRC2) +10.03,8
11. Emil Lindholm Hyundai(WRC2) +11.15,8