Hoppa till huvudinnehåll

Utrikes

Musikern Sinéad O'Connor död

Uppdaterad 26.07.2023 23:03.
Sinead O'Connor.
Bildtext Här uppträder O'Connor på en festival i Wien år 2014.
Bild: EPA

Den irländska sångaren Sinéad O'Connor är död, rapporterar tidningen Irish Times. Hon blev 56 år gammal.

O'Connors familj tillkännager sorgebudet i ett skriftligt uttalande.

”Det är med stor sorg som vi meddelar om vår älskade Sinéads bortgång. Hennes familj och vänner är förkrossade och har begärt att deras privatliv respekteras i denna mycket svåra tid”, står det i uttalandet.

Sinéad O'Connor blev känd för sina kännspaka låtar redan på 1980-talet. Låten Nothing Compares 2 U blev singeletta år 1990 vid Billboards Music Awards. Sammanlagt har hon gett ut tio studioalbum.

O'Connor skapade också rubriker på grund av sina kontroversiella åsikter om den katolska tron, som hon flera gånger offentligt kritiserade för kopplingarna till pedofili inom kyrkan.

Steg åt sidan år 2021

År 2021 meddelade O'Connor att hon avslutar sin musikkarriär.

”Jag meddelar att jag stiger åt sidan och går i pension från att uppträda och göra skivor. Jag har blivit gammal och trött. Så det är dags att lägga tasslarna åt sidan och konstatera att jag har gett mitt absoluta allt”, lydde hennes motivering bakom beslutet.

Sinead O’Connor laulaa ja pitää mikistä kiini. Hänellä on musta huntu yllään.
Bildtext Sinéad O'Connor i Hiroshima år 2020.
Bild: Alessandro Bosio / AOP

Förlorade sin son i fjol

År 2018 konverterade Sinéad O'Connor till islam och ändrade sitt namn till Shuhada Sadaqat – men fortsatte trots det att uppträda under sitt ursprungliga namn.

O'Connor var mamma till tre barn. Hennes son, Shane, dog så sent som i fjol, bara 17 år gammal.

Samma år utgavs också den prisbelönta dokumentären Nothing Compares: Sinéad O’Connor, som handlar om den irländska artistens liv och karriär.

Sinéad O'Connor uppträdde i Finlandiahuset i Helsingfors år 2013.

Källa: Irish Times, Helsingin Sanomat