ECB höjer styrräntorna med 0,25 procentenheter
Styrräntorna har inte varit så här höga sedan 2001. Beslutet att höja dem är väntat i och med gårdagens beslut från USA:s centralbank, som höjde styrräntan för den amerikanska dollarn med 0,25 procent.
Europeiska centralbanken ECB höjer sina styrräntor med 0,25 procentenheter. Det är i linje med gårdagens beslut från centralbanken i USA Fed, som höjde styrräntan med 0,25 procentenheter till 5,25–5,5 procent.
I och med det steg ECB:s ränta på bankinsättningar till 3,75 procent. Räntan har inte varit så hög sedan maj 2001. Refinansieringsräntan höjs till 4,25 procent och marginalräntan höjs till 4,50 procent.
Inflationen i euroområdet har sjunkit avsevärt de senaste månaderna, men ligger fortfarande på 5,5 procent. Målet är 2 procent. I november 2022 låg inflationen på 10,1 procent.
Räntan höjs nu för nionde gången i rad. Enligt ECB förväntas inflationen sjunka vidare under årets gång, men fortfarande vara högre än målet under en längre tid.
Källor: STT, AFP, Reuters