Skådespelaren Antti Raivio är död
Skådespelaren, regissören, manusförfattaren och dramaturgen Antti Raivio har dött som 60-åring. Hans närkrets bekräftar uppgifterna för Yle Uutiset.
Raivio är bekant för många tack vare hans roll som Aki i humorserien Dra på smilbandet (Hymyhuulet på finska), som visades åren 1987–1988 på Yle TV1.
Raivio är också en av Q-teatteris grundare.
Teatern som fångade en generation, och gör det igen
Tomas Jansson om Q-teatteri, och en förträngd intervju.
Relaterat
Ogjorda läxor från #metoo: Varför får en del kändisar arbeta ostört trots trakasserier?
Experter: Mediernas rapportering behöver förändras.
Dexter Olsson räddar världen på Malmåsa i Prästkulla – familjepjäsen har urpremiär på lördag
Michael Wiander skriver om Dexter Olsson.
Aku Hirviniemi petas från Helsingfors stadsteaters pjäs efter rapporter om olämpliga sexuella meddelanden
Hirviniemi skulle spela huvudrollen i pjäsen.
Teaterrecension: Siri och Johan Fagerudds nyskrivna relationskomedi Solchanser zoomar in på hur vi gör för att undvika ensamhet
Är Volvo, villa, vovve meningen med livet?
På teaterscenen gottar sig Glitcher i allt det mörka och snaskiga vi älskar: ”Popkultur är lite syndigt”
Glitcher chockar och roar på teaterscenerna.
Tillskruvad vardagsrealism i far och dotter Fagerudds första gemensamma pjäs
En kavalkad av tragikomiska situationer. Människor som söker efter kärlek, människor som söker efter sig själva och människor som är fullständigt besatta av sin egen vardag. Så beskriver Wasa Teater pjäsen ”Solchanser” inför urpremiären.