Lastbil läckte 300 liter olja i Vasa centrum
En parkerad lastbil läckte ungefär 300 liter olja i Vasa centrum under natten till tisdagen. Ännu vid 6-tiden var sex enheter från Österbottens räddningsverk på plats.
Lastbilen stod parkerad på Olympiagatan i Vasa. Oljan läckte ut ända till Citymarket i centrum.
Ett körfält var stängt vid 6-tiden på morgonen, men enligt jourhavande brandmästare borde det inte störa trafiken. Då hette det att det kan ta några timmar att städa upp.
Jourhavande brandmästare Kai Sandelin säger att det inte är fråga om en stor olycka men påpekar att det är en miljöfara varje gång det rör sig om olja.
Relaterat
Jenni Kuisti ny ordförande för De Gröna i Vasa valkrets
Ska förbereda tre val nästa år.
Kapten Johannes Sjöholm tröttnar inte på Kvarken: ”Man får inspiration av de olika årstiderna”
Aurora Botnias teknik skiljer sig från de gamla färjorna.
De överraskades av att nöden är så stor också i Finland: ”Jag har inga pengar att ge, men vill bidra med det jag kan”
Antalet behövande växer i Österbotten.
Anna-Maria Helsing ny chefsdirigent för Vasa stadsorkester.
Gläder sig över att få komma tillbaka till sina rötter.
Tomas Häyry om läget med batterifabrikerna: ”Jag är inte orolig”
Vd:n för Epsilon Advanced Materials besökte Vasa på torsdag och bedyrade bolagets engagemang. Stadsdirektör Tomas Häyry säger att många projekt går framåt på Giga Vasa-området.
Varvshallen på Smulterö i Vasa ska rivas – inga anbud motsvarade kraven
Vasa stad kommer inte att gå vidare med försäljningen.