Hoppa till huvudinnehåll

Utrikes

Storbritannien varnar resenärer för terrorattacker i Danmark

Människor går och cyklar vid vattnet i Köpenhamn.
Bildtext Brittiska myndigheter varnar för att terrorister kan slå till mot turistmål i Danmark.
Bild: Michele Ursi / Alamy/All Over Press

Storbritannien uppmanar britter som reser till Danmark att vara extra försiktiga på grund av möjliga terrorattacker till följd av koranbränningarna.

Samma reseråd gäller sedan tidigare för resor till Sverige. Också USA har varnat för möjliga terrorattacker i Sverige som höjt terrorhotnivån. Danmark har tillsvidare inte höjt terrorhotnivån.

Bakgrunden är koranbränningarna i bägge länder som väckt ilska runtom i världen, speciellt i muslimska länder.

”Det är sannolikt att terrorister försöker utföra attacker i Danmark. Attackerna kan vara urskillningslösa och ske på ställen som utlänningar ofta besöker”, skriver det brittiska utrikesdepartementet i en uppdatering av reseråden.

Utrikesdepartementet konstaterar att danska myndigheter har lyckats avvärja flera attacker och att man gripit flera misstänkta.

Finska myndigheter avråder varken från resor till Sverige eller Danmark i nuläget.

Källor: Brittiska myndigheter, Reuters, DR