Gyllene Tider lockade 8800 till stadion i Vasa
Lördagens konsert med svenska Gyllene Tider lockade en storpublik till fotbollsstadion i Vasa.
Konserten var avslutningen på Gyllene Tiders hux flux-turne och bandet har på sociala medier sagt att konserten var mycket lyckad.
Publiken på 8800 personer var till stora delar svenskösterbottnisk.
Under kvällen uppträdde också Sanna Nielsen, Fredrik Furu och Kaj.
Relaterat
Stadionplaner får hård kritik av fotbollsklubbarna i Karleby – idrottsparksbolagets vd förvirrad av responsen
Bland annat läktarens tak väcker frågor.
Project Liv-arenan får tilläggstid – byggstarten skjuts ändå upp
Ministeriet ger tilläggstid för användning av statsbidrag.
Ingen byggstart för Project Liv arenan i Jakobstad i år – nu ligger det statliga stödet i vågskålen
Nu väntar man på besked från HFD.
Vasa stads idrottschef om situationen med träläktaren: ”Renovering inte ett alternativ”
Så länge läktaren står kvar utgör den en säkerhetsrisk.
Uleåborgs stad utreder var AC Oulu kan spela ligafotboll
Konstgräset i Heinäpää eller det nya dito på Castrenplanen är första alternativen för AC Oulus spel i herrarnas fotbollsliga i framtiden, berättar bildningsdirektören för Uleåbors stad Mika Pentiilä till Yle. Ligaspel i Heinäpää förutsätter ökad läktarkapacitet.
Frågan om spelplats blev aktuell då planer på ett nytt stadion i stadsdelen Heinäpää sköts upp. Några lokala invånare har lämna in två efter besvärsmål till Norra Finlands hovrätt.
Planer på ett nytt stadion för 5000 åskådare i har funnits i tre års tid och staden godkände enhälligt en planförändring i feburari. 75 procent av finansieringen skulle vara privata medel.
AC Oulus nuvarande hemmastadion Raatti har en gräsplan som inte är speldugligt under vårens tidiga matcher. Raatti är stadens främsta främsta friidrottsarena.
– På ett underlag av konstgräs kan man inte tävla i spjut eller slägga, säger Penttilä.
NTM-centralen godtar inte Vasas beslut om träläktaren – lämnar in besvär
NTM-centralen står fast vid sitt tidigare utlåtande, ändringar som gäller träläktaren vid Sandvikens stadion i Vasa ska göras som en ändring i detaljplanen och inte som ett undantag.