Hoppa till huvudinnehåll

Österbotten

Grävarbeten stänger körfält i Vasa centrum

Den här veckan inleds grävarbeten i korsningen mellan Sandögatan och Skolhusgatan i Vasa. Det här gör att körfält kommer att stängas av.

Arbetet hör ihop med byggandet av cykelbanan på Sandögatan. Staden ber trafikanter att beakta trafikarrangemangen, i synnerhet under arbetstid.

Man kommer också att utföra sprängningsarbeten mellan klockan sju på morgonen och sex på kvällen, vilket orsakar buller.

Relaterat

Ett Lufthansaplan står vid en gate med snö på flygplanskroppen och vingarna. Omkring planet är det också snö på mark och fordon.

Kylan i södra Tyskland fortsätter – flygplatsen i München håller stängt tisdag förmiddag

Finländska ungdomar hyr bil för att ta sig från München.

Tarvobron i Munksnäs stängs av – välj annan rutt för din promenadrunda

Östra Tarvobron stängs av, eftersom det inte är tryggt att röra sig på den.

Helsingfors stad ber dem som rör sig i området att ta en cirka 200 meter lång omväg längs Ritobergsvägen. Skyltar har satts ut.

Det är frågan om en 150 meter lång pontonbro i Munksnäs, mellan fastlandet och holmen Tarvo. Bron är avsedd för gång- och cykeltrafik.

Staden uppger i ett pressmeddelande att bron från år 1998 tjänat klart. Den behöver, speciellt efter skador från de senaste vinterstormarna, ersättas med en ny.

Polisbil spärrar av korsning med trafikljus. Snö på marken.

Flera trafikolyckor i snöyran i Österbotten

Det ymniga snöfallet har orsakat flera krockar i Österbotten, bland annat i Vasa och i Nykarleby.

Två spårvagnar står stilla vid en hållplats en vintermorgon.

Spårvagnar står stilla i Helsingfors

Undantag är möjliga på spårvagnslinjerna 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 och 10 under måndagsförmiddagen.

Orsaken är ett strömavbrott. Helsingforsregionens trafik HRT uppger att det gäller Mannerheimvägen.

Halv tio-tiden på morgonen stod flera spårvagnar stilla på hållplatserna.

HRT beräknar att felet pågår fram till klockan 11.