Hoppa till huvudinnehåll

Recept

Rädda blomkålen från att ruttna på åkern – här är fem tips på vad du kan göra av den

Två blomkålar med blast på ett skärbräde.
Bildtext Blomkål med blast är en ovanlig syn i butiken. Oftast slängs både blast och stjälk helt i onödan. Blasten kan användas på samma sätt som grönkål och stjälken kan skalas och användas precis som buketterna.
Bild: Carina Ahlskog / Yle

Just nu riskerar stora mängder blomkål att ruttna och gå till spillo. Hjälp bonden och ät blomkål till middag redan idag. Du kan använda blomkål till pizzabotten, riven istället för ris eller i en syrlig sallad.

Den senaste veckan har nyheterna toppats med rubriker om att stora mängder blomkål riskerar att ruttna eller gå till spillo.

Det här beror på att blomkål inte är som andra grönsaker. Är vädret rätt blir nästan all blomkål på åkrarna klar på en gång. Även om grönsaksodlarna försökt planera för en jämn och utspridd skörd är det svårt att sälja stora mängder blomkål på en gång.

Här har vi samlat några av våra blomkålsfavoriter.

Ett helt blomkålshuvud med blast som står på en skärbräda.
Bildtext Blomkålen finns i flera olika färger, vit, lila, grön och orange.
Bild: Carina Ahlskog / Yle

Byt mjölet mot blomkål i pizzan

Det kanske låter för udda eller konstigt men riven blomkål går att använda istället för pizzadeg. Blomkålen blandas med ost och ägg och blir en härligt salt och frasig pizzabotten. Ett perfekt alternativ om man inte tål vetemjöl.

Mera: Blomkålspizza – en frasig läckerhet för vänner av ost

Blomkålspizza på ett skärbräde

Riven blomkål istället för ris

Riven blomkål blir lite som ris, eller couscous och kan användas precis på samma sätt. Det går dessutom mycket snabbare att koka blomkålsris, eftersom det bara behöver doppas i kokande vatten.

Här har vi smakat upp vårt blomkålsris med bland annat citron, äpple och persilja och kallar det för blomkålscouscoussallad. Som bonus får du också recept på helbakad blomkål.

Mera: Helstekt blomkål med currysmör, och friterade kikärter

Heltstekt blomkål med currysmör.

Sätt blomkålen på burk och ät en annan dag

Det är inte bara rödlök som är gott att pickla, många andra grönsaker passar att konservera i en sötsyrlig lag. Här har vi gjort pickles med blomkål, betor och svamp. Du kan också testa med andra grönsaker som morot och zucchini som också är i säsong.

Orkar du inte äta allt du picklat blir det en fin present att till exempel ge som julklapp.

Mera: Picklade grönsaker med svamp är ett billigt och lyxigt tillbehör – i en enkel 1-2-3 lag bibehålls både krisp och smak

En glasburk fylld med skivade grönsaker som lök, betor, blomkål och svamp.

Marinera blomkål och använd som sallad

Både färsk och fryst blomkål är god att marinera och använda till olika sallader. Använder du färsk blomkål ska den bara kokas lite lätt. Har du fryst blomkål är det bara att tina upp den och sedan marinera den. Blomkålen suger åt sig mycket smak, därför är den god att marinera.

Mera: Gör en fräsch citronmarinerad blomkålssallad med äppelsås

Ett glasfat med blomkålssallad och rädisor.

Älskar du blomkål – koka den i smör

Gillar du smaken av blomkål, då har vi knepen för hur du får fram den på bästa sätt. Blomkålen gillar varsam hantering, att kokas med bara en gnutta vatten så smakerna inte lakas ur. Tillsätter du skirat smör när du kokar din blomkål förhöjs smakerna ännu mera.

Din smörkokta blomkål kan du servera till vad som helst, låt oss föreslå den här smakrika currygrytan.

Mera: Få ut det godaste ur blomkålen – koka i skirat smör och servera med en smakintensiv curry

Blomkål på tallrik.

Enkel att frysa in – så här bunkrar du upp

Till sist, ett busenkelt bonustips. Brukar du köpa fryst blomkål? Det är enkelt att frysa in blomkål själv.

Gör så här:

  • Skär upp eller bryt upp blomkålen i buketter, skala stammen och skär den i mindre bitar.

  • Koka upp en stor kastrull med vatten och lägg i blomkålen i trettio sekunder.

  • Ta upp blomkålen, till exempel med en hålslev och skölj av den med kallt vatten.

  • Låt blomkålen droppa av lite i ett durkslag innan du lägger den i fryspåsar i lagom stora portioner. Frys in.

Blomkål skuren i klyftor.
Bildtext Blomkål behöver kokas lätt för att kunna frysas in. Fryser man blomkål rå blir den slemmig i konsistensen.
Bild: Carina Ahlskog / Yle