HS: Regeringens byggprojekt inleds tidigast nästa år
Också om regeringens planerade bygg- och reparationsprojekt påskyndas kommer de i gång tidigast nästa år, säger sannfinländska trafik- och kommunikationsministern Lulu Ranne till Helsingin Sanomat.
Statsminister Petteri Orpo uppgav förra veckan för tidningen Turun Sanomat att regeringen utreder om dess kommande investeringar i infrastruktur kunde genomföras med försnabbad tidtabell, för att underlätta den svåra situationen inom byggbranschen.
Bland annat finns förhoppningar om att slutföra den föregående regeringens vägprojekt så snabbt som möjligt. Dessutom kunde vägarbeten på stambanan inledas inom kort.
Enligt Ranne blir större satsningar, så som det så kallade entimmeståget till Åbo och flygbanan – en ny tågförbindelse till Helsingfors-Vanda flygplats – ändå aktuella först senare.
Inrikes
Finland fyller 106 år i dag! Så här kan du följa med självständighetsdagen
Direktsändning, chatt och teckenspråkstolkning.
Henrik Meinander om det dramatiska året 2023: ”I något skede måste Ryssland och EU nå en ny balans”
En kursändring i Ryssland är nödvändig, anser Meinander.
President Niinistö med fru tar emot 1 700 gäster i kväll
President Sauli Niinistö med hustru Jenni Haukio står i kväll för sista gången värdar för självständighetsmottagningen på slottet. Omkring 1 700 gäster har inbjudits.
Tiderna förändras är temat för årets självständighetsmottagning och temat märks av såväl på valet av gäster som musiken och förplägningen.
Enligt presidentens kansli är de flesta gäster för första gången på slottsbalen. Många av gästerna har gjort en lång karriär som pionjärer, förebilder och mentorer.
Bland gästerna finns också unga innovationsexperter, personer som jobbar med framtidens framgångsfaktorer samt personer som säkrar samhällets och vardagens säkerhet, uppger kansliet.
Niinistö, som varit president sedan år 2012, får en efterträdare i början av år 2024.
STT
Kulturföreningen Kultti sågar nedskärningarna i kulturtidskriftsstödet
Kultur-, opinions- och vetenskapstidskrifternas förbund Kultti kritiserar regeringens planer på att skära ner stödet för kulturtidskrifter med 15 procent.
Det slutliga beslutet ska ännu fattas av riksdagen och föreningen efterlyser nu ett ingripande med hjälp av politisk styrning. Enligt Kultti handlar det om de små tidskrifternas överlevnad.
”Detta är en verklig katastrof för många specialtidskrifter, och kommer att leda till att flera av dem tvingas lägga ner sin verksamhet. De kontinuerligt stigande tryckkostnaderna och postningspriserna har inneburit stora svårigheter för tidskrifterna under de senaste åren, redan utan detta chockbesked”, säger Kultti rf:s ordförande Tuomas Rantanen i ett pressmeddelande.
Rantanen påpekar att massmedierna redan drastiskt skurit ner på kritik och kulturartiklar i allmänhet och nu hotas mångfalden av röster hotar försvagas ytterligare.
Källa: Kultti rf:s pressmeddelande
Börselen blir dyrare strax före Slottsbalen
Lugnt väder och minusgrader höjer priset på el i Finland.
Nu har finlandssvenska elever bättre Pisaresultat än finskspråkiga – här är förklaringen
Tycker du att Pisaresultat är viktiga? Rösta!