Utländsk man gripen för spionage i Norge
I Norge har säkerhetstjänsten PST gripit en utländsk medborgare som misstänks för spionage mot Norge.
Mannen greps på fredagen och på söndagen beslöt en domstol att begära mannen häktad för fyra veckor, rapporterar det norska rundradiobolaget NRK.
Polisen har beslagtagit flera elektroniska apparater med data, som nu undersöks hos säkerhetstjänsten.
Den misstänkte mannen är en studerande i 20-årsåldern, men varken åklagaren eller mannens advokat ger ut uppgifter om hur länge han befunnit sig i Norge eller vilket medborgarskap han har.
Det är också oklart för vem mannen misstänks ha spionerat.
Mannen själv nekar till brott.
Utrikes
Utvisad ambassadör: Det blir aldrig någon västerländsk demokrati av Ryssland
”Alla ryssar bär ansvar för det som sker”.
Hollywoodstrejken över – manusförfattarna kan återgå till jobbet
Strejken tog 148 dagar.
Amazon dras inför rätta för konkurrensbrott – anklagas för att driva upp priser
Ett av de tyngsta åtalen mot Amazon.
Navalnyj överklagade sin dom men rätten i Moskva hemligstämplade processen
Domstolen i Moskva visade ingen öppenhet.
Danskt parti vill ändra abortgränsen
Det danska partiet Enhedslistens vill flytta abortgränsen betydligt.
Enhedslisten anser inte att det finns några hälsoargument för att inte höja gränsen.
Enligt nuvarande regler behöver man ett särskilt tillstånd från en abortklinik om graviditeten har pågått i tolv veckor. För att få göra abort måste man ha ett särskilt godkännande från ett abortråd som består av en gynekolog, en psykiatriker och en advokat.
Enhedslisten vill ta bort detta krav fram till den 22:a graviditetsveckan.
Förslag om att flytta abortgränsen faller inte i god jord hos kollegerna i Konservative och Dansk Demokrat.
Spanska högern i elden denna vecka – tros inte klara av försöket att bilda ny regering
Spaniens högerinriktade oppositionsledare Alberto Núñez Feijoo inledde på tisdagen ett försök att bilda regering efter ett val i juli där inget parti fick majoritet.