Sara Lappalainen i god höstform – satte nytt säsongsbästa i Zagreb
Under söndagen gick en tävling som ingår i Continental Gold Tour av stapeln i Zagreb, Kroatien.
Borgå Akilles-löparen Sara Lappalainen sprang nytt säsongsbästa på 1 500 meter med 4.05,18. Tiden är knappt tre sekunder från hennes personbästa som hon satte i OS i Tokyo.
Lappalainen slutade sjätte i loppet. Kristiina Mäki, som internationellt representerar Tjeckien, och i Finland tävlar för Lahden Ahkera, slutade femma med tiden 4.04,40.
1 500 metersloppet vanns av Spaniens Esther Guerrero.
På damernas 800 meter fanns Eveliina Määttänen med i startfältet.
Määttänen som böt huvuddistans förra året till 800 meter har med sin rekordtid från VM i Budapest slagit sig in som tvåa genom tiderna i Finland.
I loppet slutade Määttänen femma med tiden 2.00,80.
Sport
Jutta Rantala nätade i Leicester-debuten, Emma Koivistos Liverpool tystade rekordstora publiken
I England körde damernas Super League igång på söndagen. Flera finländare var genast i elden – av dem var det Jutta Rantala som stal rampljuset.
Rantala fick hoppa in i paus då hennes Leicester gästade Bristol City och stod först för en assist innan hon själv satte in bortalagets fjärde mål i 4–2-segern.
Emma Koivisto fick i sin tur spela från start då hennes Liverpool skrällde mot Arsenal på bortaplan. En rekordstor publik på 54 115 åskådare såg matchen som slutade 0–1 på Emirates i London.
Olga Ahtinen och Eveliina Summanen startade också för Tottenham, som förlorade med 1–2 borta mot de regerande mästarna Chelsea.
Oskar Kirmes blev en poäng från OS-biljett i VM i artistisk gymnastik
De finska herrarna blev utan OS-biljett i VM i artistisk gymnastik. Oskar Kirmes och Elias Koski var båda ute efter en individuell plats i sommarspelen, men kammade noll.
Kirmes var bästa finländare i tävlingarna, men hans poäng 79,631 räckte inte till mer än en 39:e plats. Enligt gymnastikförbundet blev han bara en poäng från en OS-plats.
– Det är mitt bästa internationella resultat på över två år. Jag är lycklig för att ha kommit tillbaka till den här nivån, men det grämer så klart att ha gått miste om en biljett till Paris med så liten marginal. Jag kan ändå vara stolt, säger Kirmes i ett pressmeddelande.
Koski slutade 65:a.
Nu är titeln nära för HJK – toktränande SJK bråkade med KuPS, guldet kan bli klart i Vasa
Inga vilodagar i Seinäjoki förrän man börjar vinna igen.
Grym besvikelse för Teemu Suninen, Emil Lindholm kraschade också under de sista sträckorna i Chile: ”Hörde fel noter”
Rovanperä räddade det som kunde räddas.
Jaro säkrade serieplatsen, Gnistan höll kampen om ligabiljetten vid liv: ”Nu får vi se hur det går i morgon”
Klart: KäPa, KPV och JJK åker ur.
Se drömskotten som gav KuPS segern i cupfinalen – där prissumman är mindre än hälften av herrarnas: ”Handlar om matematik”
Fyra mål av Gentjana Rochi i överkörningen.