Boendekostnaderna steg i Vasa men sjönk i Jakobstad och Karleby
Det blev billigare att bo i Jakobstad och Karleby under 2023. Det visar Fastighetsförbundets jämförelse av 59 städer och kommuner i Finland.
I jämförelsen räknas fastighetsskatt, fjärrvärme samt kostnader för el, vatten och avfallshantering in i boendekostnaderna. I Jakobstad sjönk kostnaderna med 3 procent jämfört med 2022. I Karleby var minskningen 2 procent.
I Vasa steg boendekostnaderna en aning, bland annat på grund av ökade vattenkostnader. Samtidigt var Vasa den enda kommunen i jämförelsen där fastighetsskatten sjönk.
I alla de österbottniska kommunerna ligger boendekostnaderna under det nationella medeltalet på 3,23 euro per kvadratmeter och månad.
Relaterat
Mirva Alanko går i pension och måste flytta till en mindre bostad
Höjd tomthyra kan komma som en överraskning.
Borgås största hyresvärd chockhöjer sina hyror efter årsskiftet: ”Det är en märkbar höjning men inte mycket jag kan göra åt saken”
Det är A-bolagens största enskilda hyreshöjning någonsin.
En stor andel av finländarnas inkomster går till att betala hyra: “Vi borde se bostadspolitiken som en människorättsfråga och inte som en investering”
Att bo på hyra sväljer en stor del av mångas inkomster.
Billigt att bo i Karleby och Jakobstad – i Vasa och Seinäjoki har boendekostnaderna stigit rejält
Boendekostnaderna i Karleby är de näst lägsta i landet.
"Tror inte någon flyttar bort på grund av priserna" - höga avgifter på grund av stora lån för Kimitoöns vatten
Birger Ekman anslöt sig frivilligt till kommunaltekniken.
Borgå fjärde dyraste staden att bo i - Borgåborna är inte förvånade
Många tänker att närheten till Helsingfors påverkar.