Messi hade bett om ledigt och fick se Argentina vinna i VM-kvalet
Herr-VM i fotboll 2026 kan kännas långt borta, men i Sydamerika har kvalspelet till turneringen redan startat.
I natt finsk tid spelades den andra omgången i kvalet – utan Lionel Messi i Argentinas lag. Messi hade bett om ledigt efter en intensiv start i nya klubblaget Inter Miami och han fick se Argentina vinna rätt komfortabelt i Bolivia.
Argentina vann med 3–0 och har inlett VM-kvalet med två raka segrar. I premiären gjorde Messi enda målet mot Ecuador.
Den andra fullpoängaren i kvalet är Brasilien. PSG-mittbacken Marquinhos räddade brassarna i 90:e minuten då han nickade in 1–0 på en hörna mot Peru.
I och med att fotbolls-VM utvidgas till 48 landslag kommer sex av tio lag i det sydamerikanska kvalet att gå till slutspelet. Kvalet fortsätter i oktober och går i mål om två år.
Sydamerikanska VM-kvalet:
Bolivia–Argentina 0–3 (0–2)
Ecuador–Uruguay 2–1 (1–1)
Venezuela–Paraguay 1–0 (0–0)
Chile–Colombia 0–0
Peru–Brasilien 0–1 (0–0)
Sport
Publiken sviker VM i Singapore – innebandybasen kritisk till arrangörerna i Asien: ”Behöver inte komma tillbaka på ett tag”
Besvikelse hos Internationella innebandyförbundet.
HIFK hängde inte med – BK-46 tillbaka på segerspåret efter Europauttåget
Det blev uttåg mot serbiskt motstånd i helgens Europaspel. Men i den inhemska handbollsligan är BK-46 svårstoppade.
Tabellettan hade inte några större problem med att fixa med sig en trepoängare från huvudstaden på torsdagskvällen.
Ligafemman HIFK halkade efter direkt och BK ledde med 10–3 då första halvlek var halvvägs. 17–9 i paus blev under andra halvlek till 38–24 i en historia där gästerna aldrig släppte greppet.
– I andra halvlek hade vi en svagare stund, men under största delen av matchen gick det som det skulle och det syns i resultatet, kommenterade BK-lotsen Andreas Rönnberg på förbundets sajt.
– En dålig match av oss, vi fick inte igång spelet alls, sammanfattade IFK-tränaren Rostislav Grinishin.
Boston bjöd in målvaktspensionären – Tuukka Rask med på isträning
Comeback? Inte riktigt.
Boston Bruins behövde en till målvakt till torsdagens ispass då Jeremy Swayman var borta. Då ryckte klubbens tidigare stormålvakt Tuukka Rask in.
Klipp på klubbens sociala medier visade hur den 36-årige finländaren klätt på sig målvaktsutrustningen igen.
Reportern Scott McLaughlin skriver att Rask inte är aktuell för matchtruppen. Enligt TSN kallas Brandon Bussi från farmarlaget för att agera reserv till Linus Ullmark i nattens match mot Buffalo.
Tiondelar från brons – EM-fyran Laura Lahtinen ville ännu mer: ”Lyckades inte ge allt”
Tre lopp på samma kväll för Fanny Teijonsalo.
Karriären stampar på stället för Stina Nilsson – experten: ”Kan vara så att skidskytte inte passar henne”
Platsar inte i svenska världscuptruppen.
Jürgen Klopp kunde inte hålla sig trots tre poäng – utbrottet i direktsänd tv blev snackis: ”Ignorant”
Guardiola medger – Manchester City har problem.