Orsaken bakom välta klädhängare i lärcentret Brava har klarnat
Pargas stad har utrett orsaken till varför flera klädhängare välte omkull i lärcentret Brava och skadade en person under förra veckan.
Enligt stadens utredningar var anledningen till att klädhängarna föll att det hade blivit fel i leveransen av klädhängarna, vilket sedan ledde till att golvfästena inte var tillräckliga och gick sönder. Leverantören kommer att reparera de skadade produkterna och ersätta dem vid behov.
De nuvarande klädhängarna, som nu fått korrekta fastsättningar, kan användas tills de ersättande produkterna har levererats.
Åboland
Hurdana minnen har du av luciafirandet i skolan? Berätta för oss!
Vi samlar in publikens luciaberättelser från skoltiden.
Föli hackades och fick stänga sin webbplats på lördagen
Åboregionens kollektivtrafiksamarbete Föli utsattes för en hackerattack på lördag eftermiddag.
Årets cancerläkare Peter Boström utreder om det finns ett samband mellan tarmens mikrober och prostatacancer
I takt med att antalet prostatacancerfall ökar så ökar också behovet att förstå de bakomliggande orsakerna.
Tycker du om att diskutera på festen? Här är tre filosofiska icebreakers till julfesten!
Vilket är ditt favoritdiskussionsämne? Svara i kommentarerna
Naken man härjade med kniv i Åbo centrum
Polisen tvingades ingripa då flera personer ringde nödcentralen om en naken och blodig knivbeväpnad man som härjade i Åbo centrum på lördagen.
Polisen var snabbt på plats och fick situationen under kontroll. Enligt polisen var inga utomstående i fara.
Fallet utreds som innehav av föremål som kan användas för att skada andra.
Till Yle berättar polisen att incidenten ägde rum på Västerlånggatan men mer än så ville polisen inte informera om fallet.
Åbo vill ha närmare uträkningar innan beslut om lokaltågstrafik – Egentliga Finland eller Satakunta kan bli först med lokaltåg
Antero Alku, vd för Suomen Lähijunat, uppskattar att de första lokaltågen kommer att starta antingen i Egentliga Finland eller i Satakunta.