Hoppa till huvudinnehåll

Utrikes

Libyens riksåklagare: Två av dammarna som brast hade haft sprickor i årtionden

Två personer som går bland nedfallna hus, skrot och annan debris. Sanden de går på är röd, och i bakgrunden står några halvförstörda hus kvar.
Bildtext Staden Derna efter översvämningarna.
Bild: Lehtikuva

Libyens riksåklagare menar att två av dammarna som brast under stormen i Libyen hade haft sprickor i många år. Tusentals människor har avlidit till följd av översvämningarna.

Libyens riksåklagare al-Sediq al-Sour meddelade tidigare i dag, lördag, att åklagare ska utreda orsaken till att två av dammarna ovanför staden Derna i nordöstra Libyen kollapsade under skyfallet som rådde förra helgen.

Nu har al-Sour rapporterat att bägge dammarna hade haft sprickor i årtionden. De tidigaste rapporterade sprickorna är från 1998.

Dammarna brast på söndagen för en vecka sedan. Översvämningarna som följde ledde till att tusentals människor dog i staden Derna.

Dammarna i fråga byggdes på 1970-talet.

Källa: STT-AFP